in ,

Sufle Tarifi

sufle-tarifi

Sufle tarifi, özellikle tatlı yemesini sevenlerin en çok merak ettiği tariflerden birisi olmaktadır. Sufle genel olarak, hafif ve akışkan dokusu ile çok lezzetli, hafif bir tatlı çeşididir. Fransız mutfağı tatlısı olan sufle pek çok değişik tarifle yapılabilir. Sufle bazı püf noktalarına dikkat edildiği takdirde, en pratik şekilde yapılabilen tatlılardandır. Sufle tariflerinin yapım aşamasında,  en çok korkulan nokta olan suflenin sönmesi ise ince noktalara tam olarak uyulduğu zaman asla olmamaktadır.

En Sevilen Sufle Tarifleri Nelerdir?

En çok bilinen ve tercih edilen sufle çeşidi çikolatalı olan tarifler olsa da, sufleyi pek çok farklı şekilde ve farklı malzeme ile yapmak mümkün olmaktadır. Sufle yaparken bütün tariflerde en temel malzeme yumurtadır. Sufle tariflerinin yapımında kullanılan bu yumurtaların beyazlarının ve sarılarının iyi karıştırılması ise sufle hazırlanması konusunda en önde gelen püf noktasıdır.

Sufle tarifleri fırında pişirildiği gibi, ocak üstünde benmari usulü olarak da pişirilebilmektedir. Sufle en kısa sürede hazırlanan tatlı çeşitlerinden birisi olmasının yanı sıra, pişirme süresi de kısa olur. Genel olarak bütün suflelerin sıcak olarak servis edilmesi makbuldür. Aynı zamanda sufle tariflerinin hepsinin pişirildikten hemen sonra bekletilmeden servis edilmesi ve tüketilmesi şarttır. Bütün bunlara bağlı olarak en sevilen sufle tarifleri ise sırasıyla şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Fincanda Çikolatalı Sufle Tarifi
 • Limonlu Sufle Tarifi

Fincanda Çikolatalı Sufle Tarifi

Fincanda Çikolatalı Sufle Tarifi
Sufle Tarifi 10

Fincanda çikolatalı sufle tarifi en sevilen tatlılar arasında bulunmaktadır. Fincanda pişirilebilen bu pratik tarif ile kısa sürede lezzetli sufleler hazırlanır.

Malzemeler:

 • 2 adet yumurta sarısı
 • 2 adet yumurta beyazı
 • 50 gr tereyağı
 • 3 çorba kaşığı toz şeker
 • 1 çay bardağı süt
 • 1 çorba kaşığı un
 • Tepeleme 1 çorba kaşığı kakao
 • Bir çimdik tuz
 • 100 gr çikolata

Yapılışı:

Fincanda çikolatalı sufle yapmak için ilk olarak 1 çay bardağı süt ile 50 gram tereyağını bir kabın içerisine alıp, ocakta tereyağı eriyene kadar ısıtıyoruz. Ocaktan aldıktan sonra yağlı sütün içerisine tepeleme 1 çorba kaşığı kakao ve 100 gram çikolatayı ilave ederek, çikolata eriyene kadar iyicene karıştırıyoruz. Daha sonra bu karışımı soğuması için kenara alıyoruz.

Ayrı bir kabın içerisine 2 adet yumurta akını alıp, içerisine bir çimdik tuz ve 3 çorba kaşığı toz şeker ilave ediyoruz. Mikserin en hızlı olan devrinde köpük haline gelene kadar iyicene karıştırıyoruz. hazırlamış olduğumuz ve soğuması için bir kenara bıraktığımız çikolatalı harcı alıp, soğuduktan sonra 2 adet yumurta sarısını ve 1 çorba kaşığı unu ilave ederek iyicene karıştırıyoruz.

Son aşamada ise hazırlanmış olduğumuz çikolatalı harcın içerisine azar azar olmak üzere, köpük haline getirdiğimiz karışımı ekliyoruz. Yavaş hareketlerle karıştırdıktan sonra üzerilerinde, bir parmak kadar boşluk kalacak şekilde orta büyüklükteki çay fincanlarının içerisine çikolatalı suflemizi pay ediyoruz.

Fincanların hepsini alacak büyüklükte bir tencerenin içerisine 2 cm olacak şekilde su ekleyip kaynatıyoruz. Su kaynadıktan sonra orta harlı ateşte olmak üzere, fincanları tencerenin içerisine yerleştirip, kapağını kapatıyoruz. Yaklaşık olarak 5 dakika sonra kabaran sufleleri tencereden alıp, isteğe bağlı olarak üzerilerine pudra şekeri serperek, sıcak olarak fincanda servis ediyoruz.

Limonlu Sufle Tarifi

Limonlu Sufle Tarifi
Sufle Tarifi 11

En güzel sufle tariflerinden birisi olan limonlu sufle tarifi, özellikle limon tadı ile nefis bir lezzete sahiptir. Limonlu sufle, evde olan malzemelerle kısa bir sürede yapılabilmektedir.

Malzemeler:

 • 2 adet yumurta akı
 • 2 adet yumurta beyazı
 • 50 gram tereyağı
 • 1 su bardağı süt
 • Yarım su bardağı toz şeker
 • 50 gram un
 • Yarım limon suyu
 • 1 limon kabuğunun rendesi

Yapılışı:

Limonlu sufle fırında pişirilen bir tariftir. İlk olarak 50 gram tereyağı ocakta eritilmelidir. Tereyağı eritildikten sonra ılıması için bir kenara alınmalıdır. 2 adet yumurta sarısını bir kabın içerisine aldıktan sonra iyicene çırpıyoruz. Daha sonra bunun içerisine azar azar olmak üzere ılımış olan tereyağını karıştırarak ilave ediyoruz.

Tereyağı ile yumurta sarıları karıştırıldıktan sonra içerisine sırasıyla 1 su bardağı süt, 1 limon kabuğunun rendesini ve yarım limon suyunu ilave ederek, hepsini karıştırıyoruz. 2 adet yumurta beyazını ayrı bir kabın içerisine alarak, yarım su bardağı toz şekeri azar azar olmak üzere ilave ederek, köpük haline gelene kadar karıştırıyoruz. Son aşamada ise hazırladığımız bu iki karışımı yavaş hareketlerle karıştırarak birbirine ekliyoruz.

Hafif bir şekilde yağlanmış olan sufle kaplarına, üzerilerinde 1 parmak kadar boşluk kalacak şekilde eşit bir şekilde pay ediyoruz. Bu sufle kaplarını ise içerisine 1 parmak kadar su ilave edilmiş fırın tepsisinin içerisine düzgün bir şekilde diziyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında yaklaşık olarak 20 dakika ya da 25 dakika kabaran kadar pişiriyoruz. Pişen limonlu sufleleri fırından alıp, üstlerine pudra şekeri serperek, ılık olarak servis ediyoruz.

Farklı alternatifler arıyorsanız İçinizi Serinletecek 10 Tatlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ne Düşünüyorsun ?

Avatar of Çiğdem

Yazar Çiğdem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

mindfulness

Mindfulness ( Bilinçli Öz Farkındalık) Hareketi

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?