in

Kombucha

b2ap3 large Kombucha

Kombucha Nedir?

Kombucha çayı; maya, bakteri, çay ve şekerle fermente edilmiş bir içecektir. Çoğu zaman mantar çayı olarak anılsa da kombucha bir mantar değildir; bakteri ve maya kolonisidir. Üretimi Doğu Asya’da yapılan kombucha, zengin bileşenleri sayesinde zaman içerisinde tüm dünyaya adını duyurmuştur. Özellikle son zamanlarda popülerlik kazanan ve sağlığına dikkat edenlerin tercih ettiği Kombucha çayı, bir çayın sahip olabileceği tüm faydalara sahiptir denebilir. Çay olarak içildiğinde sağladığı faydaların yanı sıra yararlı probiyotik bakımından da oldukça zengindir.

Kombucha’nın faydaları, içerdiği antioksidanlardan gelmektedir. Bu antioksidan bileşeni sayesinde birçok hastalıkla savaşır ve zararlı bakterileri öldürür. Kombucha nedir konusunda hiçbir soru işareti bırakmadık, peki kombucha çayının faydaları nelerdir?

Kombucha’nın faydaları


1. Bakterileri öldürür
Kombucha çayı fermente edilirken ortaya çıkan maddelerden biri asetik asittir. Bu asetik asit, vücudumuza yerleşmiş birçok zararlı mikroorganizmayı öldürür. Siyah veya yeşil çaydan yapılan Kombucha çayı, birçok anti bakteriyel özelliği sayesinde özellikle enfeksiyona sebebiyet veren bakterilerde etkilidir. Kısacası kombucha çayı, içerdiği asetik asit ve polifenol sayesinde istenmeyen bakterilere inanılmaz bir etki gösterir.

2. Kalp krizi riskini azaltır
Kombucha çayı, dünyada ölüme en çok neden olan kalp krizi riskini 30 gün gibi kısa bir süre içerisinde azaltmaktadır. Yapılan çalışmalara göre kombucha, kalp kriziyle en çok ilişkili olan LDL ve HDL kolesterolünü büyük oranda iyileştirip, kalp krizine yol açtığı düşünülen LDL oksitlenmesini azaltır.
Siz de Kombucha çayını düzenli bir şekilde tüketerek kalp krizi riskini azaltabilirsiniz. Bu çayı nereden bulacağım diye düşünüyorsanız hiç merak etmeyin, yazının devamında en kaliteli kombucha çayını nereden edinebileceğinizi de öğreneceksiniz.

3. 2. Tip diyabeti kontrol altına alabilir
Dünyada milyonlarca kişinin mücadele ettiği 2. Tip diyabet, kan şekerinin yüksekliği ve insülin direnciyle bilinir. Peki kombucha çayı diyabete nasıl iyi geliyor? Yapılan araştırmalara göre kombucha, karbonhidrat sindirimini kolaylaştırmaktadır. Bu da kan şekerini düşürür. Aynı zamanda karaciğer ve böbreklerin işlevinde de iyileştirme yapar.

4. Kombucha, bizi kansere karşı korur
Dünyada milyonlarca insanın hayatını yitirmesine sebep olan ve tıbbın üzerine en çok çalıştığı alanlardan biri olan kanser, kontrolsüz hücre büyümesi ve hücre mutasyonuyla bağdaştırılmaktadır.
Yapılan çalışmalarda, kombucha’nın, içerdiği yüksek orandaki antioksidan ve polifenol sayesinde kanser hücrelerinin büyümesini ve vücuda yayılmasını önlediği görülmüştür. Bu bakımdan düzenli çay içen insanların içmeyenlere göre daha az kanser riski taşıdıkları bilimsel dayanaklarla öne sürülebilir.

5. Kombucha, potansiyel probiyotik kaynağıdır
Belirli bakterilerden, mayadan ve çaydan yapılan kombucha, yapılış sürecinde de içerisinde birçok bakteri oluşturur. Bu nedenle kombucha, belirli bazı asetik asit bakterilerinin yanında probiyotik içeriğe sahip olduğu düşünülen bakterilere de sahiptir. Bu bakteriler, sindirime, iltihap oluşumuna, hatta kilo vermeye iyi gelebilmektedir.

Kombucha nereden alınır?
Orta Asya’da, özellikle Çin ve Japonya’da üretilen ve faydalarını saymakla bitiremediğimiz kombucha, internetteki birçok platformda satılmaktadır. Fakat bu platformların birçoğu maalesef vücudumuz için esasında büyük oranda faydalara sahip olabilecek kombucha satışı yapmamaktadır.

Bu sebeple güvenilecek satış noktaları da oldukça azdır. Pek çok kişinin deneyimlerine göre en güvenilir adres https://www.kromozom.com.tr/mavili-kapi olarak karşımıza çıkıyor. Tamamen organik ürünlerin satışının yapıldığı kromozom.com.tr ‘de çeşit çeşit kombucha bulabilir, en uygun fiyata, aklınızda doğallığıyla ilgili soru işareti kalmadan alışveriş yapabilirsiniz.

Artık kombucha nedir? Kombucha faydaları nelerdir ve kombucha nereden alınır soruları hakkında bilmemiz gereken her şeyi biliyoruz. Siz de düzenli bir şekilde kombucha tüketmeye başlayarak sağlık sorunlarına elveda diyebilirsiniz.

Ne Düşünüyorsun ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

b2ap3 large 240 F 312851636 WeZEWhvjh6843tXuXxR1MIVCkVSuKJJg

Yeni Trend Kalimba

b2ap3 large cocuklar icin kahvalti

Çocuklar için kahvaltı önerileri