in

Ukrayna Ekonomisi Hakkında Bilgiler

Ukrayna ekonomisi, gelişmekte olan ülkeler arasında gelişim potansiyeli olan bir pazardır. Ukrayna para birimi Grivna’dır. Başlıca ticaret ortakları arasında Almanya, Rusya, Çin, Türkiye, Belarus, İtalya ve Polonya yer almaktadır. Son dönemde Rusya ile yaşanan savaş sonrasında Ukrayna ekonomisinin küçülmesi beklenmektedir. Bu nedenle güncel veriler henüz açıklanmamıştır. Ancak ulaşılabilen son rakamlara göre elde edilen bilgiler aşağıdaki gibidir.

  • Ukrayna ekonomisi kaçıncı sırada sorusuna son verilere göre 44. sırada şeklinde yanıt verilebilmektedir. Ancak bu veri, bazı kıstaslara göre değişiklik göstermektedir.
  • Son verilere göre 150 milyar $ gayrisafi yurtiçi hasılası bulunmaktadır.
  • Ukrayna asgari ücret, yıl içerisinde değişim göstermekle birlikte 1 Ocak 2022 yılı itibariyle 2.393 Grivna’dır 
  • Son verilere göre enflasyon Ukrayna’da ortalama 8.7 oranındadır.
  • İthalat 57, ihracat 47 milyar $ seviyesindedir. Buradan anlaşılan Ukrayna’nın cari açığının mevcut olduğudur. Cari açık ekonomiler için değişken özelliklere sahiptir.
  • Son verilere göre Ukrayna’nın 21 milyar $ döviz rezervi bulunmaktadır.

Ukrayna başlıca gıda ve tarım mamüllerini ihraç ederken, buna ek olarak metal, kablo, tel, gübre, azotlu mineral ihraç etmektedir. İthalat kalemleri arasında ise yakıt ve enerji, otomobil, ilaç gibi ürünler bulunmaktadır.

Türkiye Ukrayna ilişkileri ise Türkiye açısından oldukça iyi seviyelerdedir. Özellikle turizm yönünden olumlu etkilenen Türkiye’ye gelen Ukraynalı turist sayısı her geçen gün artmaktadır. Savaşın olumsuz etkileri burada da beklenmektedir.

Ukrayna Ekonomisi Dünyada Kaçıncı Sırada?

Ukrayna ekonomisi, dünyada 44. sırada yer almaktadır. Dünya bankası, savaş sonrası Ukrayna’nın %45 küçüleceğini tahmin etmektedir. Savaş sırasında Ukrayna para birimi olumsuz etkilenmektedir.  Ayrıca Ukrayna ekonomisi kaçıncı sırada sorusuna savaş sonrasında farklı yanıtlar verilebilecektir. Çünkü ekonominin daralması ve bunun sonucunda dünya ekonomisinde Ukrayna’nın gerileyeceği beklenmektedir.

Ukrayna asgari ücret yönünden oldukça zengin bir ülke diyemeyiz. Türkiye ile ilişkileri her geçen gün ilerleyen Ukrayna Türkiye’ye demir – çelik, hububat, mısır başta olmak üzere birçok ürün ihraç etmektedir. Türkiye’den ithal ettiği ürünler arasında ise kazan, makine, teçhizat ürünleri yer almaktadır. Ayrıca turizm yönünden ikili ilişkiler de oldukça gelişmiştir.

Son dönemde Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş, Ukrayna ekonomisini olumsuz yönde etkilemiştir. Savaşın sosyolojik olarak zararları kadar ekonomik zararlarının da olduğu buradan anlaşılmaktadır. Ukrayna ekonomisindeki beklenen daralma, savaş kaynaklıdır. Bu nedenle son zamanlarda dünyanın ana gündem maddesini bu savaş oluşturmaktadır.

Ukrayna’da Asgari Ücret

Ukrayna ekonomisi kaçıncı sırada sorusuna yanıt verdikten sonra Ukrayna asgari ücret rakamlarına da değinmekte fayda var. 1 Ocak 2022 yılı itibariyle Ukrayna yaşam maliyetlerinin artması sebebiyle asgari ücrette de artış yaşanmıştır. Buna göre;

  • 1 Ocak itibari ile 2.393 Grivna,
  • 1 Temmuz itibari ile 2.508 Grivna,
  • 1 Aralık itibari ile 2.589 Grivna olarak asgari ücret belirlenmiştir.

Ukrayna asgari ücret rakamları bu şekildedir. Asgari ücret, kişinin bir ülkede alabileceği en az ücret olarak ifade edilebilir. Bu haliyle Ukrayna’da 2022 itibari ile yukarıdaki rakamlar geçerli olmaktadır.

Yazının yazıldığı tarihte Ukrayna para birimi 1 Grivna, 0.54 TL’dir. TL’ye karşı Grivna, oldukça değersiz bir para birimi olarak ifade edilemese de TL daha değerli bir para birimidir. Ukrayna ekonomisi, gelişen bir pazar olarak ifade edilebilir. Aynı zamanda Türkiye ile ikili ilişkiler oldukça iyi durumdadır.

Ukrayna’da kişi başı milli gelir, 2020 itibariyle 3.726 dolardır. 2015 verilerine göre %12 işsizlik mevcuttur. Ayrıca 28.8 oranında Gini katsayına sahiptir. 2015 verilerinde kamu borcu, toplam gayri safi milli hasılanın %94’ünü oluşturmaktadır. Ukrayna, iş iklimi olumsuz bir ülke olarak ün edinmiştir. Buradan iş bulmanın zor olduğu ve iş hacminin dar olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca Ukrayna ekonomisinin ana ithalat kaynağı Rusya iken, mevcut savaş ekonomik durumun kötüye gitmesine neden olmuştur. Ukrayna, maden yatakları açısından zengin bir ülkedir. Ülkede doğalgaz kaynakları büyük oranda tükense de kömür, nükleer yakıt hammaddesi ve hidro elektrik bakımından oldukça önemli rezervlere sahiptir. Doğalgaz ve petrolü %90 oranla ithal eden Ukrayna, enerji anlamında dışa bağımlı olmasa da önemli bir ithalatçı konumdadır. Dolayısıyla hassas bir ekonomiye sahip olan Ukrayna, kendi gelişmelerinin yanı sıra dünyadaki gelişmelerden de hızlı bir şekilde etkilenmektedir.

Ne Düşünüyorsun ?

Bir cevap yazınCevabı iptal et

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kişisel Gelişim Kitapları