in ,

Ukrayna Ekonomisi Hakkında 2022

ukrayna ekonomisi

Ukrayna ekonomisi, gelişmekte olan ülkeler arasında gelişim potansiyeli olan bir pazardır. Ukrayna para birimi Grivna’dır. Başlıca ticaret ortakları arasında Almanya, Rusya, Çin, Türkiye, Belarus, İtalya ve Polonya yer almaktadır.

Son dönemde Rusya ile yaşanan savaş sonrasında Ukrayna ekonomik olarak küçülmesi beklenmektedir. Bu nedenle güncel veriler henüz açıklanmamıştır. Ancak ulaşılabilen son rakamlara göre elde edilen bilgiler aşağıdaki gibidir.

Ukrayna Ekonomisi

  • Ukrayna ekonomisi dünyada 44. sırada yer almaktadır. Ancak bu veri, bazı kıstaslara göre değişiklik göstermektedir.
  • Son verilere göre 150 milyar $ gayrisafi yurtiçi hasılası bulunmaktadır.
  • Ukrayna asgari ücret, yıl içerisinde değişim göstermekle birlikte 1 Ocak 2022 yılı itibariyle 2.393 Grivna’dır 
  • Son verilere göre enflasyon Ukrayna’da ortalama 8.7 oranındadır.
  • İthalat 57, ihracat 47 milyar $ seviyesindedir. Buradan anlaşılan Ukrayna’nın cari açığının mevcut olduğudur. Cari açık ekonomiler için değişken özelliklere sahiptir.
  • Son verilere göre Ukrayna’nın 21 milyar $ döviz rezervi bulunmaktadır.

Ukrayna başlıca gıda ve tarım mamüllerini ihraç ederken, buna ek olarak metal, kablo, tel, gübre, azotlu mineral ihraç etmektedir. İthalat kalemleri arasında ise yakıt ve enerji, otomobil, ilaç gibi ürünler bulunmaktadır.

Türkiye Ukrayna ilişkileri ise Türkiye açısından oldukça iyi seviyelerdedir. Özellikle turizm yönünden olumlu etkilenen Türkiye’ye gelen Ukraynalı turist sayısı her geçen gün artmaktadır. Savaşın olumsuz etkileri burada da beklenmektedir.

Ukrayna Ekonomisi Dünyada Kaçıncı Sırada?

Ukrayna ekonomisi, dünyada 44. sırada yer almaktadır. Dünya bankası, savaş sonrası Ukrayna’nın %45 küçüleceğini tahmin etmektedir. Savaş sırasında Ukrayna para birimi olumsuz etkilenmektedir.  Ekonominin daralması ve bunun sonucunda dünya ekonomisinde Ukrayna’nın gerileyeceği beklenmektedir.

Ukrayna asgari ücret

Ukrayna asgari ücret
Ukrayna Ekonomisi Hakkında 2022 10

Ukrayna asgari ücret yönünden oldukça zengin bir ülke diyemeyiz. Türkiye ile ilişkileri her geçen gün ilerleyen Ukrayna Türkiye’ye demir – çelik, hububat, mısır başta olmak üzere birçok ürün ihraç etmektedir. Türkiye’den ithal ettiği ürünler arasında ise kazan, makine, teçhizat ürünleri yer almaktadır. Ayrıca turizm yönünden ikili ilişkiler de oldukça gelişmiştir.

Son dönemde Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş, Ukrayna ekonomik olarak olumsuz yönde etkilemiştir. Savaşın sosyolojik olarak zararları kadar ekonomik zararlarının da olduğu buradan anlaşılmaktadır. Ekonomide beklenen daralma, savaş kaynaklıdır. Bu nedenle son zamanlarda dünyanın ana gündem maddesini bu savaş oluşturmaktadır.

Ukrayna asgari ücret rakamlarında 1 Ocak 2022 yılı itibariyle Ukrayna yaşam maliyetlerinin artması sebebiyle asgari ücrette de artış yaşanmıştır. Buna göre;

  • 1 Ocak itibari ile 2.393 Grivna,
  • 1 Temmuz itibari ile 2.508 Grivna,
  • 1 Aralık itibari ile 2.589 Grivna olarak asgari ücret belirlenmiştir.

Asgari ücret, kişinin bir ülkede alabileceği en az ücret olarak ifade edilebilir. Bu haliyle Ukrayna’da 2022 itibari ile yukarıdaki rakamlar geçerli olmaktadır.

Ukrayna para birimi

Yazının yazıldığı tarihte Ukrayna para birimi 1 Grivna, 0.54 TL’dir. TL’ye karşı Grivna, oldukça değersiz bir para birimi olarak ifade edilemese de TL daha değerli bir para birimidir. Ukrayna ekonomisi, gelişen bir pazar olarak ifade edilebilir. Aynı zamanda Türkiye ile ikili ilişkiler oldukça iyi durumdadır.

Ukrayna’da kişi başı milli gelir, 2020 itibariyle 3.726 dolardır. 2015 verilerine göre %12 işsizlik mevcuttur. Ayrıca 28.8 oranında Gini katsayına sahiptir. 2015 verilerinde kamu borcu, toplam gayri safi milli hasılanın %94’ünü oluşturmaktadır. Ukrayna, iş iklimi olumsuz bir ülke olarak ün edinmiştir. Buradan iş bulmanın zor olduğu ve iş hacminin dar olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca Ukrayna’nın ekonomisinde ana ithalat kaynağı Rusya iken, mevcut savaş ekonomik durumun kötüye gitmesine neden olmuştur. Ukrayna, maden yatakları açısından zengin bir ülkedir.

Ülkede doğalgaz kaynakları büyük oranda tükense de kömür, nükleer yakıt hammaddesi ve hidro elektrik bakımından oldukça önemli rezervlere sahiptir. Doğalgaz ve petrolü %90 oranla ithal eden Ukrayna, enerji anlamında dışa bağımlı olmasa da önemli bir ithalatçı konumdadır. Dolayısıyla hassas bir ekonomiye sahip olan Ukrayna, kendi gelişmelerinin yanı sıra dünyadaki gelişmelerden de hızlı bir şekilde etkilenmektedir.

Merak edenler için Rusya, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri ile ilgili ekonomi yazılarımız:

Rusya Ekonomisi 2022

Katar Ekonomisi 2022

Birleşik Arap Emirlikleri Ekonomisi 2022

Merak ettiğiniz diğer ülkeler ile ilgili inceleme yazılarını yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Ne Düşünüyorsun ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

3 Comments

Kişisel Gelişim Kitapları

Kişisel Gelişim Kitapları

kuzularin sessizligi

Sessiz Sinema Filmleri 10 Öneri