in ,

Bipolar Bozukluk Kısaca Nedir?

Bipolar Bozukluk Kısaca

Tıp literatüründe manik-depresif bozukluk olarak da bilinen bipolar bozukluk psikolojik bir rahatsızlık türüdür. Kişinin ruh halini, günlük enerjisini, aktivitelerini ve rutin davranışlarını olumsuz etkileyen bipolar bozukluk depresif bir ruh halidir. Bu bağlamda bir kimse son derece neşeli ve enerji bir bireyken bu rahatsızlık sebebiyle içine kapanık, farklı düşüncelere sahip, ruhsal sıkıntısı olan bir bireye dönüşür.

Yaşam kalitesinde ve düşünme gücünde bozukluklara da yol açabilen bu rahatsızlık tedavi edilmediği zaman çok ciddi ruhsal sıkıntılara, intiharlara ve çevreye zarar vermeye kadar ilerleyen bir hastalık türüdür. Bu doğrultuda bipolar bozukluk nedir diye merak edenler için bu hastalığın belirtilerini, sebeplerini ve tedavilerini ayrı ayrı burada anlatmaya çalışacağız.

Bipolar Bozukluk Neden olur?

Ruhsal ve sinirsel bir hastalık olan bipolar bozukluk için temel bir sebep bilinmemektedir. Hem çevresel, hem genetik, hem de bireysel birçok faktör bir araya gelerek bipolar bozukluk tanısı konulması için sebep olabilir. Dolayısıyla kişinin beynindeki olumsuzluklar, genetik problemler ve bunları tetikleyici diğer etmenler hastalığın sebepleri arasında sayılır.

Bunlarla birlikte bipolar bozukluğun en önemli sebepleri arasında beyindeki kimyasallarda yaşanan dengesizlikler gösterilir. Beyin fonksiyonlarını kontrol eden kimyasallarda yaşanan problemler bipolar bozukluğu tetikleyebilir. Yine aile içerisinde bipolar rahatsızlığı olanların genetik olarak bu hastalığa yakalanmaları mümkündür. Bu iki faktörü ise çeşitli çevresel faktörler tetikleyebilir. Bunlar beyin travmaları, ani ölümler, fiziksel ve cinsel istismarlar, yalnızlık hissi vb. etkenlerdir.

Bipolar Bozukluk Belirtileri

Bipolar rahatsızlığı psikolojik anlamda çok ileri bir noktadır. Bu rahatsızlığa yakalanan herhangi bir kimse bunun farkında olamaz. Ancak bazı belirtilerle çevresindekiler tarafından bipolar bozukluk anlaşılabilir. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sürekli yorgunluk, keyifsizlik ve halsizlik hali,
  • Dikkat toplamada sıkıntı yaşama ve sürekli dikkat dağınıklığı,
  • Gelecekten ümidi kesme ve sürekli olan bir umutsuzluk durumu,
  • Her şeyden şüphe eder olma ve buna bağlı olarak sürekli suçluluk hissetme,
  • İştahsızlık ve beslenme düzeninin bozulması,
  • Rüya ve sanrılar görme buna bağlı olarak uykuda düzensizlik ve uykusuzluk hali,
  • Sosyal yaşamda sürekli problemlerle karşılaşma, çevresindekilerle devamlı tartışma hali,
  • İntihar, ölme ve ölüm duygusu üzerine çeşitli düşünceler ve söylemler.

Bütün bu belirtiler özellikle bipolar bozukluk şüphesi olan kişiler için klinik süreçte izlenir ve özellikle aileden bunlar hakkında ciddi bilgiler alınır. Bu doğrultuda kişiye hastalık tanısı konulur.

Bipolar Bozukluk Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bipolar bozukluğun tedavisi hekim, aile ve hasta üçgeninde iş birliğinin ilerletilmesi ve birbirine duyulan güvenle birlikte yapılır. Tek başına herhangi bir tedavi yöntemi olmayan hastalığın paydaşların ortak çalışması ile atlatılması mümkündür. Bu çerçevede bipolar bozukluk yaşayan hastanın durumuna göre ilaç tedavisi ve psikoterapi önerilmektedir. İlaç tedavisi noktasında hastanın depresif halini iyileştirici ilaçlar verilir ve bu ilaçlara devam etmesi tavsiye edilir. Bununla birlikte psikoterapi desteği de ilaç tedavisi ile birlikte alındığında tedavide başarılı olma oranı oldukça artmaktadır.

Bunlarla birlikte iki ayrı dönem olarak değerlendirilen bipolar bozukluk manik ve depresif olarak ayrılır. Manik dönem başlangıç ve hafif dönem kabul edilirken depresif dönem rahatsızlığın ileri düzeyde olduğu dönem olarak kabul edilir. Bu yüzden hastanın rahatsızlık düzeyi ölçüldükten sonra tedaviye başlanır. Bu ölçümler için ise bipolar bozukluk testleri kullanılır.

Bipolar Bozukluk Testi Nedir?

Bipolar bozukluk testleri hastalık şüphesi yaşayan kişiler için kullanılan ve hastalığın durumunun tespit edilmesini sağlayan testlerdir. Genellikle psikoterapi öncesinde yapılan testlerle birlikte hastanın son durumu anlaşılmaya çalışılır. Testten çıkan sonuç sayesinde de hastanın tedavi yöntemi belirlenir.

Bu bağlamda bipolar bozukluk şüphesi olan veya tedavi öncesi durumu belli olmayan kişiler için daha önce bipolar rahatsızlık tanısı konulmuş kişilere sorulan sorulardan oluşan testler uygulanır. Buradaki sorular cevaplanır ve çıkan sonuç kişinin durumu hakkında bilgi verir.

Bipolar Bozukluk Terapileri

Bipolar bozukluk nedir ve nasıl tedavi edilir sorularını merak edenler için bu hastalığın terapileri hakkında da bilgi vermek gerekir. Psikoterapi hastanın ve ailesinin yaşadığı sıkıntıların hafifletilmesi ve hastalığın tedavi edilmesinde önemlidir. Özellikle henüz başlangıç dönemi olan manik dönemde müdahale edilen hastalar için psikoterapi hayati önem taşır. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki bipolar bozukluk için kanıtlanmış bir psikoterapi tekniği bulunmamaktadır.

Bu bağlamda hastada görülen sosyal rahatsızlıklar, düşünce bozuklukları, çevresel sıkıntılar ve daha fazlası hem hastanın hem ailesinin hem de psikiyatristin desteğiyle aşılabilir. Ancak bunun için tedaviye devam şarttır. Ayrıca ilaç tedavisinde de verilen ilaçlara devam etmek son derece önem taşır.

Ne Düşünüyorsun ?

Avatar of Mehmed

Yazar Mehmed

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

İsveç Diyeti

İsveç Diyeti Nedir?

Su Diyeti

Su Diyeti Nedir?