in

Hamilelik Yogası ile doğum yapmak çok kolay

Hamilelikte anne adayının doğal yöntemlerle ve sağlıklı bir doğum gerçekleştirebilmesini sağlamak için uygulanan birçok yöntem var. Bunların en önemlilerinden biri de şüphesiz ki hamilelik yogası. İnsan anatomisine uygun duruşlar ve nefes teknikleri ile doğal süreçte doğuma hazırlanan birçok anne adayı, doğum sonrasında da bu yöntem ile eski formuna kavuşuyor.

 

Yoga programında uygulanan duruşlar ile karın bölgesi masaj etkisi almakta ,bağırsaklar canlanıp sağlıklı kılınmaktadır. Gebelikte uterusun (rahim) büyümesi ve vücut ağırlığındaki artış nedeniyle vücudun duruşu değişir.Vücuttaki bu değişiklikler bedende özellikle sırt ve bel olmak üzere birçok ağrılara neden olabilmektedir.

Yoga Academy merkezlerinde uygulanan hamileler için yoga programı özel bir program olarak hazırlanmıştır ve bu programdaki duruşların sıralaması da duruşların etki ve faydalarını arttırmaktadır. Asana olarak adlandırılan bu duruşlar omurgayı çalıştırarak esnetir,yumuşatır ve sağlıklı hale getirir.Gelişen doğru ve dengeli bedensel duruş fiziksel ,zihinsel,duygusal ve ruhsal dengeyi de sağlar.

Hamilelikte yaşanan tüm olumsuzlukları unutun

Uterusun büyümesi sonucu onu tutan bağ dokuları da gerilir. Bu gerilim ağrıya neden olabilir. Kasıklarda,kalça ve belde ağrı hissi oluşabilir. Gebelik döneminde , anne adayının bedenindeki değişimlere adaptasyonunda yaşanan stres ve yorgunluklar da baş ağrılarına ve sinirsel gerginliğe neden olabilmektedir.

Yoga programında uygulanan duruşlar sayesinde solunum ve sinir sistemi dengelenmektedir. Bu duruşlar sinirleri gevşetmekte sinirsel gerginliği gidermekte insanı sakinleştirmekte ve iyi hissetmesini sağlamaktadır. Ve uygulanan duruşlar boyun ağrılarına kireçlenmeye boyun ve omuz sertleşmelerine çok iyi gelmektedir. boyundaki gerginlikler giderilmekte ve bu da baş ağrılarının giderilmesinde etkili olmaktadır. Pelvis bölgesindeki organlar canlanmakta.Kalça eklemleri esnemekte.kan dolaşımı canlanmaktadır.

Sağlıklı hamilelik = Sağlıklı doğum

Büyüyen uterusun bağırsaklara yaptığı ve sindirim sisteminin yavaşlaması nedeniyle sindirim problemleri oluşabilmektedir. Yoga programında uygulanan duruşlar ile karın bölgesi masaj etkisi almakta bağırsaklar canlanıp sağlıklı kılınmakta,karın kasları ve sinirleri canlanmakta ,kabızlık önlenmekte iç organlar harekete geçmekte ve sindirim düzelmektedir.Mide gazları şişkinlik giderilmektedir.

Uygulanan nefes teknikleri ve yapılan duruşlar ile akciğerler canlanmakta nefes alışverişleri derinleşmekte ve solunum problemleri hafiflemektedir. Orijinal Yoga Sistemi bu dönemde yaşanan ve bel ağrılarını gidermek gevşemeyi öğrenmek karın ve pelvis kaslarını esnetmek ve güçlendirmek sindirim fonksiyonlarını düzene sokmak anne adayını psikolojik olarak doğuma hazırlamak anne adayının bilinçli olarak doğuma yardımını sağlamak doğumu kolaylaştırmak amacıyla çok etkili bir spordur.

Ne Düşünüyorsun ?

Yazar Sultan

Bir cevap yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Seyahatte Cilt Güzelliği Tüyoları

e4b9366ea5204a7e403576ac070265bd 111

Birbirinden Renkli El Yapımı Tablolar