in

Türkiye’de yarış atları

b2ap3 large yarisati

Türkiye’de Yarış Atları

Ülkemizde uzun yıllardır at yarışları yapılır ve bu süreçte onlarca atın ismi duyulmuştur. Bu atların her biri galibiyet için koşarken bazıları mutlak galibiyetleriyle ismini duyurmuştur. Efsaneleşen atlardan bahsediyoruz elbette. Yarış atı denince geçmişten günümüze adını altın harflerle duyuran bu atlar nelermiş, birlikte inceleyelim. Maziye ufak bir yolculuk yaparak efsane atları tanıyalım.

Gelmiş Geçmiş Efsane Yarış Atları

At yarışları günümüzde yaygın olsa da tarihte de ilgi gördüğü biliniyor. İlk olarak 1860’larda oynandığını biliyoruz. Elde edilen veriler ışığında konuşacak olursak ilk koşular da İzmir’de düzenlenmiş. Genelde yapılan yarışlar hafta sonuna denk gelirmiş. Geçmişten günümüze yarışseverlerin en beğendiği atlar ise genelde safkan İngiliz ve Arap atları olmuştur.

Bold Pilot: Efsane atları saymaya adını yarış tarihine altın harflerle yazdıran Bold Pilot’la başlayalım. 2015 yılında kaybettiğimiz Bold Pilot yenilmez şampiyon olarak bilinirdi. 1993 yılında dünyaya gelmişti ve yarışlara başladığı günden bu yana çoğunlukla birincilikleriyle ünlenmişti. Birkaç kez iki, üç ve dördüncü olmuş, bir kere altıncı olmuştur. Bunun dışında her zaman birinci olmayı başarmıştır. Adı genelde Halis Karataş’la birlikte anılan Bold Pilot safkan bir İngiliz atıydı. Her zaman yarış tarihinde özel bir yeri oldu.

Karayel: Karayel adı çoğumuza tanıdık geliyor. Aşina olduğumuz bir at ismi olmakla birlikte Türk yarış tarihinin önemli isimlerinden biridir. İlk koşusunu 1972 yılında yapmıştır. Koşmaya başladığı ilk ayda birincilikler elde edince dikkatleri hemen üstüne topladı. Kendi gibi şampiyon yavrular doğurdu. Karanimo, Seren 1 ve Cartegena bu yavruların isimleridir. Gelmiş geçmiş en iyi aygırlardan bir tanesidir.

1.Sezgin: Türk yarış tarihinde önemli atlardan bir tanesi de Arap atı olan 1. Sezgin’dir. Atın sahibi Basri Karabucak’tır. İlk olarak 1955 yılında koşmaya başladı. Uzun yıllar girdiği her yarıştan neredeyse şampiyon olarak ayrıldı. Girdiği tüm yarışlar büyük kazançlarla sonuçlandı. İsmi günden güne anılarak efsaneler arasına yazıldı. Toplamda 62 yarışa katılan 1. Sezgin bu yarışların 44’ünü birincilikle bitirmesi sebebiyle efsane bir attır.

Yavuzhan: Yavuzhan safkan bir Arap atıdır. Yarış tarihinde en ilginç atlardan bir tanesidir. Yavuzhan’ın kendine has bir koşu stili vardır. O stil de yarışın bitmesine yakın hızlanmasıdır. Aslında yarış sonuna kadar rakibinin hızıyla devam eden Yavuzhan bitişe yaklaşınca hızlanan özel bir attı. Tıpkı herhangi bir koşucu gibi kendine ait stili olması ile yarış severlerin gönlünde taht kurmuş efsane isimlerden bir tanesidir.

Arap atları arasında bir ilki gerçekleştirerek TBMM Kupası’nı 3 kez üst üste almıştır. 1994 yılında koşmaya başlayan Yavuzhan 1999 yılında hayata veda etmiştir.

Turbo: Turbo bir Arap atı olarak yarış hayatına 2008 yılında adım atmıştır. Daha ilk koşusunda elde ettiği başarıyla dikkatleri üzerine topladı. Ayrıca koşmaya başladıktan 1 yıl sonra dünyanın en iyi Arap atı seçilerek efsaneler arasında yer aldı. Katıldığı 32 yarışın 27’sini birincilikle bitirerek en çok kazananlardan biri oldu. Kendi gibi sahibine de büyük paralar kazandıran Turbo yalnızca 2 yılda efsaneleşmeyi başarmış bir Arap atıdır. Tendon iltihabı nedeniyle yarışlardan uzaklaşan Turbo son yarışında 18. oldu ve jübilesini yaparak yarış hayatını sonlandırdı.

Cartegena: Cartegena yarış serüvenine 1982 yılında başlamıştır. Katıldığı ilk yarışı iyi bir dereceyle kazandı. Kısa ve uzun mesafe koşularda önemli galibiyetler elde etti. Sonraki yılda tüm yarışları kazanarak yarışseverlerin dikkatlerini üzerinde topladı.

Gazi Koşusu’na katıldığında moletinde bir sorun saptanmıştı. Bu durum onu yarıştan alıkoymadı. Her şeye rağmen yarışı zaferle sonuçlandırdı. Son koşusunu da birincilikle bitirdi.

Grand Ekinoks, Trapper, Cihangir Harmony, Kafkaslı ve Nadas da diğer efsane isimlerdir.

Ne Düşünüyorsun ?

Avatar of Queen

Yazar Queen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

b2ap3 large 3864f02645b166b22c9603fc23a0c2d6

Knight Online Hakkında Bilinmesi Gerekenler

b2ap3 large evde sac bakimi

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?