in

Bağırsak Solucanı Nedir? Bağırsak Solucanı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bağırsak Solucanı Nedir? Bağırsak Solucanı Hakkında Bilmeniz Ger
Bağırsak Solucanı Nedir? Bağırsak Solucanı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bağırsak Solucanı Nedir?

Bağırsak solucanı, ince bağırsakta yaşayan ve boyutları kendileri arasında farklılık gösteren ve başka organizmalardan beslenen canlıdır. Omurgasız olan bağırsak solucanı, ince bağırsağa yerleşip burada yaşadığı için enfeksiyona sebebiyet vermektedir. Erkek bağırsak solucanları daha küçük boyutlardayken dişi bağırsak solucanları çok daha büyük olarak gözlemlenebilir.

Bağırsak Solucanı Nasıl Gelir?

Yaşamak için diğer organizmalara muhtaç olan bağırsak solucanı, genellikle ağız yoluyla vücuda girer. Kirli yüzeylere temas sonucu elleri yıkamadan ağza götürme, bağırsak solucanına yakalanmanın en olası nedeni olarak kabul edilir. Bağırsak solucanından şüpheleniyorsanız ve bu konuda şüpheleriniz varsa aile hekiminize danışmalısınız.

Bağırsak Solucanı Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak solucanı belirtileri hakkında göz önünde bulundurmanız gereken ilk şey, bu belirtilerin çoğu kişide görülmemesidir. İshal, görülebilecek semptomlardan biridir. Fakat bu problemin birçok hastalığın belirtisi olabileceğini unutmayın. Bir diğer ve en yaygın semptom ise şiddetli boyutlarda görülebilecek olan karın ağrısıdır.

Yorgunluk da bağırsak solucanı habercisi olabilir. Bağırsak solucanı insan vücuduna yerleşip buradan beslendiği için kişinin besinsiz kalmasına sebebiyet verir ve nihayetinde yorgunluk olarak kendini gösterir.

Nefes almada güçlük ve öksürme problemi de bağırsak solucanı belirtisi olabilir. Bu belirti, henüz olgunlaşmamış bağırsak solucanının vücutta göç hareketi sonucu ortaya çıkar.

Bağırsak Solucanı Nasıl Tedavi Edilir?

Bağırsak solucanı enfeksiyonu genellikle aile hekimi tarafından reçete edilen ilaçlarla tedavi edilir. Tedavinin süresi birkaç hafta olarak seyretmektedir. Fakat ilaç tedavisi hayati bir önem teşkil etmez zira bağışıklık sistemi güçlü olan hastalarda bu enfeksiyon kendiliğinden geçebilir. Bağırsak solucanı vücudun diğer bölgelerine yayıldıysa ve ciddi bir durum söz konusuysa cerrahi müdahale şart haline gelebilir.

Bağırsak Solucanı Nasıl Önlenir?

Bağırsak solucanı genellikle hijyen kökenli olan birtakım nedenler sonucu ortaya çıkar. Belirli önlemler alıp dikkatli olduğunuz takdirde bağırsak solucanını enfekte olmadan önleyebilirsiniz. İşte bağırsak solucanını önlemek için alınması gereken önlemler:

  • Her tuvalet ve yemekten önce ve sonra elleri sabunla en az bir dakika boyunca yıkamak.
  • Toprakla temas halinde olmaktan kaçınmak veya sonrasında temas eden bölgeleri temizlemek. Bağırsak solucanı yumurtaları toprakta bulunmaktadır.
  • Çiğ et tüketiminden kaçınmak.
  • Et yemeği hazırlanan mutfağı sonrasında hijyen kurallarına uygun bir şekilde temizlemek.
  • Roka ve maydanoz gibi sebzeleri tüketmeden önce iyice yıkamak ve sirkeli suda bekletmek.

Ne Düşünüyorsun ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

eyiz

Gelin Çeyiz Listesi Nasıl Olmalıdır?

Sessiz sinemada anlatılacak filmler

En İyi Sessiz Sinema Film Önerileri Nelerdir