in

Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük Nasıl Geçer

Öksürük, mevsim geçişlerinde ve kışın hemen herkesin kâbusudur. Özellikle çocuk sahibi aileler öksürüğe ne iyi gelir sorusunu sıklıkla sormaktadır. Vücudun savunma mekanizması ile alakalı olarak ortaya çıkan en büyük problemlerden birisi öksürüktür. Öksürüğe iyi gelecek birçok bitki çayları, karışımlar bulunsa da en etkili tedavi için mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir. Öksürük nasıl geçer evde sorusuna aşağıdaki maddelerde yanıt bulabilirsiniz;

 • Günde en az iki litre su içmeniz gerekir. Öksürüğe iyi gelen yöntemlerden birisi de su içmektir.
 • Çaylardan faydalanabilirsiniz. Ayva çayı, ekinezya çayı, yaseminli portakal çayı bunlardan bazılarıdır.
 • Bazı karışımlar, öksürüğe iyi gelmektedir. Bunlar ballı süt şeklinde olabilmektedir. Ayrıca zerdeçal, zencefil, pekmez, pastil gibi besinler de öksürüğe iyi gelmektedir.

Öksürük nasıl geçer doğal çözüm yolları şeklindeki konumuza aşağıdaki dikkat edeceğiniz maddeler ile devam edebiliriz;

 • Bulunulan ortamın havalandırılması, en etkili öksürük geçirme yöntemlerinden birisidir.
 • Odalar için nemlendirici kullanmak, yine etkili çözüm yollarındandır.
 • Soğuk ortamlardan kaçınmak ve sigara içiyorsanız bırakmak, öksürük açısından oldukça etkilidir.
 • Burun temizliği, buhar cihazıyla buhar solumak, yastığın hafif ve dik olmasını sağlamak, parfüm gibi alerjenik kokulardan bir süreliğine uzak durmak, yine yapabileceğiniz unsurlardan bazılarıdır.

Evde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük nasıl geçer evde konusunda bitki çayları ön plana çıkmaktadır. Gerçekten de bitki çayları, öksürüğü geçirme noktasında oldukça verimli sonuçlar doğurabilmektedir. Yapabileceğiniz bazı bitki çayları aşağıdaki gibidir;

 • Ihlamur Çayı: Ihlamur, öksürük dendiğinde ilk akla gelen bitkilerden birisidir. İçerisindeki bileşenler ağrı kesici ve iltihap giderici etki göstermektedir. Öksürüğe karşı günde 2-3 bardak içilebilir fakat etkili kullanım için yine de fazla miktarda içmemekte fayda bulunmaktadır. Eğer ilaç kullanıyorsanız, bunları mutlaka doktor kontrolünde içiniz.
 • Ayva Yaprağı Çayı: Ayva meyvesi ve yaprakları, yıllardan beri öksürük tedavisinde kullanılmaktadır. İçerisindeki bileşenler boğaz yollu enfeksiyonlara ve boğaz tahrişine iyi gelmektedir. Dolayısıyla boğazınızı yumuşatmak adına bu çayı da tüketebilirsiniz.
 • Ayva, Bal ve Ihlamur Karışımı: Bu karışımdan elde edeceğiniz çay, öksürük için inanılmaz faydalar sunmaktadır. Günlük olarak 2-3 fincan tüketmeniz yeterli olacaktır. Boğazı yumuşatmada ve iltihap durumlarında bunu gidermede etkilidir.
 • Zencefil, Bal ve Karanfil: Karanfil, içerisindeki uçucu bileşenlerle ağız ya da boğaz yollu iltihaplarda ağrı kesici etkiye sahiptir. Zencefilin içerisinde de iltihap giderici bileşenler bulunmaktadır. 1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı zencefil ve karanfil ile bu karışımı hazırlayabilir ve tüketebilirsiniz. Arzu etmeniz halinde limon ile karışım sağlayarak günlük olarak içebilirsiniz.
 • Toz Karabiber ve Bal: Toz karabiber, yapılan araştırmalarla ortaya çıkmıştır ki bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Aynı zamanda kanser karşıtı etki gösterir, yangı ya da spazmları iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Reflü, gastrit ya da ülser gibi sorunlarınız varsa bu karışımı dikkatli bir şekilde kullanmalısınız. Aksi halde bu rahatsızlıklarınıza olumsuz etki yapabilecektir. Öksürüğe ne iyi gelir sorusuna bu şekillerde yanıt verilebilmektedir.

Geçmeyen Öksürük İçin Ne Yapmalı?

Geçmeyen öksürük için ne yapmalı sorusunda yukarıdakilere ek olarak mutlaka doktora gitmeniz önerilmektedir. Ayva, ıhlamur, ekinezya gibi bitkiler her ne kadar iyi gelse de daha doğru tetkik ve teşhis için doktor kontrolü şarttır. Yukarıdaki maddeler sadece öksürük nasıl geçer doğal çözüm yollarını anlatmaktadır. Geçmeyen öksürük, ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabileceği gibi mevsimsel etkilerle de ortaya çıkabilmektedir. Bal ve limon, bu öksürüğün giderilmesinde oldukça etkilidir. Bu nedenle ilgili rahatsızlıkta bu besinleri tüketmeniz önerilmektedir.

Sigara içiyorsanız hemen bırakmanız ya da içmeye ara vermeniz gerekmektedir. Bu da öksürüğü geçirme noktasında oldukça etkili bir yöntemdir. Sigaranın zararları saydıkça bitmeyen bir niteliktedir. Ancak öksürük nasıl geçer evde sorusunda yukarıdakilere ek olarak sigara tüketimine de ara vermeniz gerekiyor.

Gece Öksürükten Uyuyamıyorum Ne Yapmalıyım?

Bol sıvı tüketmek, boğaz bölgesinin nemlenmesine yardımcı olur. Ayrıca öksürüğün boğazları tahriş edici etkisini azaltma noktasında da sıvı tüketmek etkili olacaktır. Günde en az 2 litre su tüketiniz. Bitkisel çaylar, bal ve limon karışımları da gece öksürük nöbetlerini azaltacaktır. Öksürük nasıl geçer doğal çözüm konusunda bunları önerebiliriz. Ancak yine de ciddi bir rahatsızlık olması ihtimaline karşın en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız, oldukça mühimdir.

Ne Düşünüyorsun ?

Avatar of AykutC

Yazar AykutC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kampa giderken alınması gerekenler

Kampa Giderken Alınması Gerekenler 

Kripto Para Yasası

Kripto Para Yasası