in ,

Yüz Yogası Nedir?

Yüz Yogası Nedir

Yüz yogası, günümüzde kadınların en çok tercih ettiği cilt gençleştirme yöntemlerinden birisi olmaktadır. Yüz yogası sayesinde cildin gençleşmesi ve kırışıklıkların azalması kolaylıkla sağlanmaktadır. Yüz bölgesine uygulanan bir takım hareketlerle cildin en alt katmanında yer alan kasların çalışması mümkün olmaktadır. Yüz yogası sayesinde,  ciltte oluşan kırışıklıkların ve sarkmaların önüne geçilmektedir. Yüz yogası cerrahi yöntemlere ve kozmetik malzemelerine gerek kalmadan, cildin sağlıklı ve genç bir görünüme kavuşturur.

Yüz Yogası Nedir?

Yüz yogası nedir? konusu, özellikle cildinin daha genç bir görünüme kavuşmasını arzulayan pek çok kadının en çok araştırdığı konulardan birisidir. Yüz yogasının temel amacı cildin en alt katmanlarında bulunan kasların çalışmasını sağlamaktır. Genel olarak Hint felsefesi kaynaklı olan yoga zihinsel ve bedensel bir uygulamadır. Yoganın bir kolu olan yüz yogası yardımı ile yaklaşık olarak 40 adet yüz kası çalışır.

Yüz yogası egzersizleri düzenli olarak yapıldığı takdirde cilt hücreleri yenilenmekte, aynı zamanda cilt altı kasları güçlenmektedir. Yaşlanma belirtilerinden olan yüzde oluşan kırışıklıklar, ince çizgiler ve sarkmalar yüz yogası ile kısa sürede yok olma şansı bulur. Bunlara bağlı olarak günümüzde en çok tercih edilen yüz gençleştirme yöntemlerinden birisi de, yüz yogası egzersizleri olmaktadır.

Yüz Yogası Nasıl Yapılır?

Yüz yogası nasıl yapılır? sorusunun cevabına bağlı olarak, bu uygulamaya ait olan egzersizlere günde sadece 15 dakika ayırmak yeterlidir. En kolay ve zahmetsiz yüz gençleştirme uygulaması olan yüz yogası egzersizleri, herkesin kolaylıkla yapabileceği hareketlerden oluşmaktadır. Yüz yogası ile estetik ameliyatları ile bıçak altına yatmaya gerek kalmaz. Düzenli olarak yapılması, cildin daha sıkı ve gergin gözükmesine yardımcı olur. Bu bağlamda yüz yogası temel egzersizleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Yüz Yogası Dudak Çevresi Egzersizleri
 • Yüz Yogası Yanak Çevresi Egzersizleri
 • Yüz Yogası Yanak Sarkması Egzersizleri
 • Yüz Yogası Göz Kapakları Egzersizleri

Yüz Yogası Dudak Çevresi Egzersizleri

Yüz yogası dudak çevresi egzersizleri, dudakların daha dolgun ve diri gözükmesine yardımcı olur. Dudak egzersizlerine başlamadan önce dudaklara öncelikle bir nemlendirici sürülmesi gerekmektedir. Yüz yogası dudak çevresi egzersizleri için 3 yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin ilkinde ağzın içerisinde su var gibi düşünüp, ağız içinde var olan hava ile gargara yapılır.

Ağız içindeki hava sağa sola atılarak bu egzersiz tamamlanmış olur.  Dudak çevresi egzersizlerinin bir diğeri de, ayna karşısında sürekli olarak öpücük gönderme hareketi yapmaktadır. Bir diğer egzersiz ise O harfi söylenerek dışarıya hava üflemektedir. Bütün bu egzersizlerin her birinin sadece 1 dakika boyunca yapılması yeterli olur.

Yüz Yogası Yanak Çevresi Egzersizleri

Yüz yogası yanak çevresi egzersizini yapmak için balon şişirmek gereklidir. Balon şişirildikten sonra içerisindeki havaya dudaklar yakın tutularak, dışarı çıkan havaya karşı hava üflenir. Bu şekilde yanak kaslarının tümü kolaylıkla çalışır. Günde bu hareketi sadece 10 defa yapmak yeterlidir.

Yüz Yogası Yanak Sarkması Egzersizleri

Yanak sarkmasını engellemek için yüz yogası en iyi yöntemlerden birisi olmaktadır. Bu egzersizle; tek elle olacak şekilde iki parmakla çenenin ve göz çevresinin kavranması ve bu sırada sağ ve sol yanakların gerdirilmesi işlemi yapılır. Bu gerdirmeler esnasında ise 10 saniye beklenir. Yüz yogası yanak sarkma egzersizleri günde 10 defa yapılır.

Yüz Yogası Göz Kapakları Egzersizleri

Göz çevresine uygulanan yüz yogası egzersizi ile göz kapaklarının güçlenmesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda göz çevresinde oluşan kırışıklıkların ve kaz ayaklarının zamanla azalmasına yardımcı olur. Bu egzersizi yapmak için ise avuç içiyle olacak şekilde kaşların yukarı kaldırılması ve bu sırada aşağı doğru bakmak lazımdır. Bu hareketin günde sadece 2 dakika yapılması yeterlidir.

Yüz Yogası Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Yaşlanma belirtilerini azaltmak ve cildin daha genç kalmasını sağlamak için yapılan yüz yogası düzenli olarak yapıldığı zaman en etkili sonucun alınmasını sağlayan bir yöntemdir. Bütün bunlara bağlı olarak yüz yogası yapmanın faydaları ise şunlar olmaktadır;

 • Ciltte yaşın ilerlemesine bağlı olarak azalan kolajen üretiminin artmasına yardımcı olur.
 • Deride lifting etkisi gösterir, bu sayede cildin sıkışlaşmasını sağlar.
 • Kan dolaşımının hızlandırarak, ciltte oluşan bütün olumsuz etkileri giderir.
 • Cildin daha parlak ve canlı gözükmesine yardımcı olur.
 • Ciltte oluşan yaşlanma belirtilerini yavaşlatır.
 • Yüz yogası gıdı oluşmasını engeller.
 • Çene bölgesinin daha şekilli bir hale bürünmesine yardımcı olur.

Bütün bunlara ek olarak manevi açıdan da, yüz yogasının düzenli olarak aksatılmadan yapılması ruhen de faydalı olur. Yüz yogası sahip olduğu felsefeye de bağlı olarak, kişilere ruhen, zihinsel ve bedensel olarak çok büyük faydalar sağlar.

Ne Düşünüyorsun ?

Avatar of Çiğdem

Yazar Çiğdem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Rusya Ekonomisi

Rusya Ekonomisi 2022 Hakkında

Şizofren Belirtileri 21 Hareket

Şizofren Belirtileri 21 Hareket Nedir