in

Mutlaka Gidilmesi Gereken 10 İstanbul Kütüphanesi

İstanbul Kütüphaneleri

Kütüphane kokusunu sonuna kadar hissetmek için İstanbul’un en köklü kütüphanelerinde gezinmeye ne dersiniz? Üstelik günümüzde teknoloji sayesinde istediğimiz her mekâna ulaşmak daha kolay. Yazımızda şehrin en önemli kütüphaneleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. İstanbul kütüphane konusunda son derece zengin bir şehrimizdir. Bu nedenle ulaşım ve içerik konusunda sizlere genel bilgiler hazırladık. Hangi kütüphaneye nasıl gideceğiniz hakkında bilgi edinmek için size sunduğumuz maddeleri takip etmeniz yeterlidir.

İstanbul’da Mutlaka Görmeniz Gereken İstanbul Kütüphaneleri

Teknolojiye yenik düşüp kütüphanelerden elini eteğini çekenlerden misiniz yoksa binlerce kitabın içinde gezinmek sizin için hâlâ bir tutku mu? Artık e kitaplar yaygınlaştı ve kütüphanelere daha az gidilir oldu. Kimilerinin sadece nostaljik bir tutku olarak gördüğü kütüphaneler aslında bazıları tarafından her zamanki kadar yoğun talep görüyor. Binlerce kitabın arasında araştırma yapmak belki de onlardan ilham alarak tezler hazırlamak veya romanları kitap kokusu eşliğinde okumak. Konu ne olursa olsun kütüphane ortamı her zaman ayrıcalığını koruyacağa benziyor.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesi:

İstanbul Araştırmaları Kütüphanesi yalnızca Pazar günleri hizmet vermiyor. Yani hafta içi her gün ve hafta sonu cumartesileri hizmet vermeye devam ediyor. Adından da anlaşılacağı gibin şehrin tüm tarihini, tüm geçmişini ve hakkında detaylı bilgiyi buradan edinebilirsiniz. Gerçek bir İstanbul aşığıysanız veya şehir hakkında daha kapsamlı bilgilere ihtiyacınız varsa tek yapmanız gereken bir an önce İstanbul Araştırmaları Enstitüsünün yolunu tutmak. Yol tarifi için şuraya tıklayabilirsiniz.

Bayezit Devlet Kütüphanesi:

Bayezit Devlet Kütüphanesine gitmek için hafta içinde herhangi bir gün veya cumartesiyi tercih edebilirsiniz. Pazar günleri hizmet vermeyen kütüphanenin zengin alt yapısından yararlanmanız için haftanın 6 günü sizlere hizmet veriyor. Bayezit Kütüphanesinin en özel tarafı ise görme engelliler için hazırladığı bölümdür. Gönüllü kimseler tarafından yaklaşık 6000 kitap seslendirilmiştir. Kütüphanenin geçmişi 135 yıla dayanıyor. Kütüphane yol tarifi için şuraya tıklayabilirsiniz.

İslami Araştırmalar Merkezi:

İslami araştırmalar merkezi adından da anlayacağınız üzere İslami eserleri bünyesinde barındıran bir kütüphanedir. Buradan tarih ve dinle ilgili eserlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca sosyal bilimler alanında pek çok kaynak da kütüphanede yerini almış durumda. Akademik çalışmalarınız için veya tarihe, dini konulara ilginiz varsa görebileceğiniz en kapsamlı kütüphane olduğunu söyleyebiliriz. Yol haritasına şuradan ulaşabilirsiniz.

Atatürk Kitaplığı:

Atatürk Kitaplığı Beyoğlu’nda bulunan bir kütüphanedir. Cumhuriyet dönemine ait en eski kütüphanelerden biridir. En güzel yanı da haftanın tüm günlerinde ziyaret etme şansınızın olmasıdır. Her gün açık olan bu kütüphaneye çalışmalarınızı konsantre bir biçimde yapmak veya araştırmalar için gidebilirsiniz. Denize karşı iç açıcı bir manzarası olan kütüphanenin yol haritası burada.

Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi:

Bu kütüphane Süleymaniye Külliyesi’nin medreselerinden oluşturulmuştur. Külliyeye ait iki adet medrese kütüphaneye çevirilerek bir kültür hizmeti verilmeye başlanmıştır. İstanbul’un ve ülkemizin en kapsamlı kütüphanelerinden biri olma özelliğine sahiptir. 100 yıla yakın bir zamandır tarih, kültür, tıp, din, botanik ve kimya gibi çeşitli alanlardaki eserler burada barındırılmaktadır. Ayrıca işitme engelliler için ayrılmış sinevizyon bölümü de bu kütüphanenin diğer önemli özelliğidir. Kütüphanenin yol tarifi burada.

Kadın Eserleri Kütüphanesi:

Kütüphane 1990 senesinde 5 akademisyen kadın tarafından kurulmuştur. En yeni İstanbul kütüphanelerinden biridir ve 11000’den fazla esere sahiptir. Yol tarifi burada.

Boğaziçi Üniversitesi Kütüphanesi:

İstanbul’daki kütüphaneler açık gün sayısı bakımından son derece avantajlı kültür alanlarıdır. Kütüphane haftanın her günü açıktır. Bir üniversite kütüphanesi olarak son derece geniş bir literatüre sahiptir. Kütüphanede 100 000’in üzerinde eser bulunmaktadır. Üniversite kütüphanesine buradan ulaşabilirsiniz.

Alman Arkeoloji Enstitüsü Kütüphanesi:

Burası ülkemizin en kapsamlı arkeoloji kütüphanesi olma özelliğine sahiptir ve yaklaşık 56.000 kitap bulunmaktadır. Ayrıca 250 civarında bilim dergisine ulaşabilme imkânı tanıyor. Özellikle Osmanlı tarihine ilgi duyanlar bu kütüphaneden istifade edebilirler.

İdris Güllüce Kütüphanesi:

Kütüphane Anadolu Yakası’nda yer alıyor. Yine haftanın her günü açık olan bir kütüphanedir. 30.000’in üzerinde kitapla hizmet veriyor. Yol haritası burada.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mustafa İnan Kütüphanesi:

Kütüphanenin kaynak seçeneği son derece geniştir. Haftanın her günü açık olma özelliğine sahiptir. Kütüphanenin yol haritasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ülkemizin en büyük şehri olma özelliğine sahip olan İstanbul aynı zamanda en büyük ve en kapsamlı kütüphanelere sahip olan şehrimizdir. Kütüphane İstanbul denince akla gelen ilk kültür gezisi alanıdır. Sizler de bu kütüphaneleri ziyaret ederek tarihî, edebî, dinî ve bilimsel konular hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Kütüphane adresleri için belirttiğimiz linklere tıklayarak yol haritalarına ulaşabilirsiniz.

Ne Düşünüyorsun ?

Avatar of Sultan

Yazar Sultan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

b2ap3 large cep telefolarimizdan ev esyalarimiza sizan sosyal medya

Cep Telefolarımızdan Ev Eşyalarımıza Sızan Sosyal Medya

b2ap3 large bosnak mutfagi

BALKANLARIN EN LEZZETLİ DURAĞI : BOŞNAK MUTFAĞI