in

Yeni Araba Kokusu Neden Olur?

Yeni aldığınız arabanın içerisinde hissedilebilecek seviyede bir koku olur. Bu kokunun nereden geldiği çoğu zaman bilinmez, ‘yeni olduğundandır’ diyerek geçiştirebilirsiniz. Biz ise geçiştirmedik ve sizin için araştırdık.

Yeni araba kokusu dediğimiz koku aslında arabanın içindeki kimyasallardan dolayı dışarı çıkan kokudur. Aralarında formaldehit, benzen gibi uçucu bileşiklerin olduğu 200 kadar kimyasal maddeden söz ediyorum. Siz yeni arabanızın keyfini çıkarırken bu kimyasallar da kokusuyla sizi etkisi haline alıyor.

Arabanın içindeki bu koku, yerler, koltuk derileri, döşemeler, gösterge panelindeki plastikler ve yapıştırıcılar olmak üzere arabanızın her bir köşesinden gelir. Buharlaşmaya benzer bir süreçle siz arabanızı kullandıkça kokular etrafınızı sarar.

Ne Yapmalı?

‘Ne yapmalı?’ sorusunun yanıtı basit ve bilindik: Havalandırın

200 kadar kimyasal maddeden söz ettik ve bu kimyasalların kanserojen etkisi biliniyor. Nasıl ki eviniz yeni boyandığında havalandırırsanız arabanıza da aynı işlemi yaparak bu zararlı kimyasallardan az da olsa arınabilirsiniz. Ayrıca arabanızda klima sistemi dışında da bir hava sirkülasyon sistemi olması kimyasallardan daha az zarar görmenizi sağlayacaktır.

Ne Düşünüyorsun ?

Avatar of Queen

Yazar Queen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

b117

Yeni Trend: 1 Boyun Bandanası

instagrama taslak olarak kaydet ozelligi geldi85862 0

Instagram’a Yeni Bir Özellik Daha!