in

Yeni Trend Kalimba

Kalimba, Batı dünyasında baş parmak piyanosu olarak bilinir. Afrika kökenli olan bu müzik aleti, son zamanların en çok sevilen müzik aletlerinden birisi yapmıştır.

Kalimba, Güney Afrika bölgesinde, düğünlerde ve diğer müzikli toplantılarda çalınan bir müzik aleti iken tahminen 1960’lı yıllarda Batı dünyasına giriş yapmış ve kendine iyi bir yer edinmiştir. Fiyatının uygun olması ve çalınırken parmak uzunluğu ya da çene yapısı spesifik özellik aranmaması, kalimba modellerinin de kafa karıştırmayan basit seçenekleri olması onu en sevilen müzik aleti haline getirmiştir.

Kalimba Nerede Ortaya Çıktı?

Neredeyse her şey gibi müziğin de ruhu Afrika’da can buluyor. Zaten neredeyse akla gelen pek çok müzik aletinin de kaynağı Afrika, özellikle Güney Afrika.Nijerya, Fil Dişi, Güney Afrika gibi yerlerde cenaze, düğün gibi her türlü etkinlik için kullanılan Kalimba, Angola Sakson hakimiyeti zamanında Avrupa’ya yayılıyor. Avrupa’da ise melodileri ve görünüşü piyanoya benzediği için ve baş parmak ile çalınması nedeniyle “baş parmak piyanosu” adı ile anılıyor.

Tüm dünyanın bu şirin müzik aletini tanımasının nedeni de İngiliz etnomüzikolog HUGH TRACEY ve eşidir. Bu çift, 1920 – 1970 yılları arasında Afrika’ya sayısız gezi düzenlemiştir. Afrika’daki müziklerin kayıt dışı kalıp ölmesine izin vermemiş 35.000’den fazla Afrika’daki folklorik müziği arşivlemişlerdir. Kalimba ya da onların tanıdığı Mbira’yı da bu çift tüm Avrupa’ya tanıtmıştır.

Kalimba Nasıl Çalınır

Kalimba, ahşap bir levha üzerindeki 17 metalin çıkardığı sesten oluşan bir müzik aletidir. Orta kısımdaki levha kalındır, kenarlara doğru bu levha incelir. Bu yüzden ortadaki metal kalın bir tonda olur. Yanlara doğru gittikçe ses incelir.

Kalimba, pek çok kişinin de hem fikir olduğu şekilde, çalınması en kolay müzik aletlerindendir. Ayrıca hareketli ya da ağır müzikler çalmaya da oldukça yatkındır. Kalimba notaları, arşiv halinde ya da yerli ve yabancı pek çok videoda bulunmaktadır. Popülerliği sayesinde kalimba akordu nasıl yapılır diye dert etmenize gerek yoktur çünkü hemen hemen her yerde bununla ilgili bilgi bulabilirsiniz.

Kalimba Modelleri Neler?

Celeste, Treble ve Alto olmak üzere üç modeli bulunur. Celeste kalimba modeli, ortasında delik olmayan bir modeldir. Diğer modellere nazaran daha ince görüntüye sahiptir. Treble kalimba modeli, Celeste modelinden daha ince seslere inebilmektedir. Ortasında delik vardır ve diğer modellerden biraz daha kalındır. Son olarak Alto kalimba modeli 15 notalıdır. Daha kalın sesler çıkarmak için çok daha uygun bir modeldir.

Tüm kalimba modellerinde, el boyutu önemli bir ayrıntıdır. Avuçlarınıza sığacak ve tuşlara dokunurken baş parmağınız gergin olmamalıdır. Bu bakımdan, kalimbanın hangi modelini alacak olursanız olsun, modelin ebatlarını mutlaka kontrol etmelisiniz.

Ne Düşünüyorsun ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

saraysar

Padişah Lokumu

b2ap3 large Kombucha

Kombucha