in

Kalimba Nasıl Çalınır?

kalimba nasıl çalınır?
Kalimba nasıl çalınır?

Kalimba Yeni Enstrüman İncelemesi

Kalimba nasıl çalınır? Kalimba kökeni neresidir? Kalimba Akort Ayarları nasıl yapılır? Bu yazımızda son zamanların trend müzik aleti Kalimbayı sizler için inceliyoruz.

Kalimba bilinene göre Güney Afrika’da doğmuş bir müzik aletidir. Asıl orijini Zimbabwe olduğu söylenir. Afrika’da ki kabilelerin ruh hastalıkları ve kötü karaktere sahip insanların iyileşmesi için kullandığı bilinir. Geçmişi çok eskilere dayanan mistik bir çalgı aletidir. Çağımızda bile, ses terapisi olarak kullanılmaya devam etmektedir. Aynı zamanda Kalimba aletinin yaydığı titreşim ve seslerin beyin üzerinde ve ruhsal iyileşme konusunda gerçekten etkisi olduğu bilinir. Bu nedenle anksiyete, stres ve kaygıyı azaltma da işe yarayan bir çalgı aletidir.

Kalimba Notaları

Anglo-Sakson dünyasında “Başparmak Piyanosu” olarak bilinen Kalimba notaları normal notalardan farklı değildir.

Kalimba notaları, diğer enstrümanlarda olduğu gibi do, re, mi, fa, sol, la, si şeklinde ilerler. En kalın notada do sesi en ince notada ise si sesi verir. Ekstra olarak bu notalardan ayrı bir şekilde diyez ve bemol içeren notalardan bulunmaktadır.

Diyez: Bir notayı yarım ses incelten komuttur ve işaret olarak ‘#’ gösterilir.Bemol: ‘ ♭ ‘ ise diyezin tam tersi olarak bulunduğu notayı yarım ses kalınlaştırmak için kullanır.

2 oktav olan Kalimba birçok farklı müzik türünde kullanılıyor. Bu enstrüman kullandığı tarza göre çeşitlilik gösterdiği için oktav ve nota sayısı yönünden farklılıklar içerebilir.

Diğer yazımız : Yeni Trend Kalimba

b2ap3 large kalimba calma

Bu resimde ki Kalimba örneğini ele alırsak;
E= Mi
C#= DO Diyez
A= LA
F= FA Diyez
D= RE
B=Si
G= Sol
E= Mi
D= RE
F#= FA Diyez
D= RE
B=Sİ
G= SOL
E=Mİ
C#= DO Diyez
A= LA
F#= FA Diyez

Kalimba Akort Ayarı
Akort bilindiğin üzere, bir müzik aletini çaldığımızda istediğimiz notayı dolayısıyla sesi vermesi için ayar çekme işlemidir. Bu yüzden akort etmek müzik aletlerini düzgün bir şekilde çalmak ve doğru sesler duymak için gerekli bir olaydır.
Eğer kulağınız iyiyse ve gerçek bir profesyonelseniz, bu işi kendiniz halledebilirsiniz. Ama henüz tecrübesiz biriyseniz size bazı önerilerimiz olacaktır.
Android, DaTuner ile kalimba akort etme:
İlk olarak ihtiyacımız olan şey, bir tane akort çekici. Akort Çekici genel olarak Kalimba ile birlikte satılır. Eğer akort çekiciniz yoksa kalimbanın tuşlarını dikey bir yöne doğru yukarı-aşağı hareket ettirebildiğiniz herhangi bir alet kullanabilirsiniz.
DaTuner programına geldiğimizde ise, uygulamayı açıp kalimbanızda ki hangi tuşu akort etmek istediğinizi belirleyin ve tuşa dokunun. DaTuner burada gelen sesi algılayıp, analiz eder ve size sonuçları gösterir. Akort işlemine, ortada bulunan C1 tuşundan başlamak işinizi daha da kolaylaştıracaktır.
Kalimba Nasıl Çalınır?
Bilmemiz gerek ilk şey Kalimbayı nasıl tutmamız gerektiğidir. Kalimba çalarken bir elimizin sol tarafta bir elimizin sağ tarafta olması gerektiğini unutmamalıyız. Kalimba üzerinde 17 tane tuş bulunan bir müzik aletidir.
1 Numaralı tuş ortada bulunan tuştur ve en kalın sesi çıkartır
Nota olarak ifade etmek gerekirse
1 numaralı tuş Do yu temsil etmektedir.
Hemen solunda bulunan 2 numaralı Re'yi temsil eder.
1 numaralı tuşun sağ yanında bulunan 3 numaralı tuş ise mi yi temsil eder.
2 numaralı tuşun yanındaki 4 numaralı tuş ise Fa yı temsil eder.
3 numaralı tuşun sağındaki 5 ise Sol u temsil eder.
4 numaralı tuşun solundaki 6 ise La yı temsil eder.
5 numaralı tuşun yanındaki 7 ise Si yi temsil eder.
Buraya kadar gösterilen notalar kalın tuşlu notalardı. Daha sonraki notalar ise ince notalardır. İnce notaları üzerine nokta(.) koyarak veya tırnak(') işareti koyarak gösterebiliriz. İnce notalarda da yine 1 den 7 ye kadar rakamlar vardır. Do-re-mi-fa-sol-la-si olarak belirtilir.

Bir cevap yazın

?s=36&d=mm&r=g

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ne Düşünüyorsun ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

b2ap3 large cocuklar icin kahvalti

Çocuklar için kahvaltı önerileri

5 diyet listesi

En Çok Tercih Edilen 5 Diyet Listesi