in ,

Yüzdeki Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Yüzdeki Güneş Lekeleri Nasıl Geçer

Güneş lekeleri, güneşe uzun süre boyunca korunmasız maruz kalındığında ortaya çıkmaktadır. Bu lekeleri çillere benzetmek mümkündür. Ayrıca özellikle yaz mevsiminde çıkan bu lekelerin burun, yanak, dudak üstü güneş lekesi şeklinde farklı bölgeleri söz konusudur. Güneş lekesini geçirmek adına piyasada yer alan birçok kozmetik ürünü bulunmaktadır. Ancak kimyasal kullanmadan evdeki malzemelerle hazırlayacağınız karışımlarla da güneş lekelerini giderebilmeniz mümkündür. Bu nedenle ilgili duruma karşı mümkünse önlem almayı, mümkün değilse de doğal yöntemlerle gidermenizi öneriyoruz. Güneş lekesi nasıl çıkar sorusuna ise güneşe fazlaca korunmasız bir şekilde maruz kalındığı takdirde güneş lekesi ortaya çıkar şeklinde yanıt verebiliriz.

Limon Suyu

Limon Suyu
Yüzdeki Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? 14

Güneş lekelerine karşı savaşacak olan en etkili malzemelerden birisi limon suyudur. İçermiş olduğu asit ile birlikte ölü derilerden kurtulmak için limon suyunu kullanabilirsiniz. Ayrıca cilt üzerinde yer alan koyu bölgelerin giderilmesi için de limon suyu kullanabilirsiniz. Bunun için güneş lekesinin olduğu bölgeye limon suyu sürüp 20 dakika kadar bekleyin ve sonrasında ilgili bölgeyi yıkayın. Ancak bu noktada bir uyarı da yapmamız gerekiyor. Cildinizde limon suyu var olduğunda hiçbir şekilde güneş ile temas etmemeniz gerekmektedir. Bu nedenle ilgili yöntemi gece vaktinde uygulamanız, sağlık yönünden daha faydalı olacaktır. Ayrıca limon suyunda yer alan asit, hassas ciltlere sahip olan kişilere kaşıntı ya da kızarıklık verebilmektedir. Cildiniz hassassa bu yöntemi hiçbir şekilde tercih etmeyebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma Sirkesi
Yüzdeki Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? 15

Hem güneş sebebiyle hem de yaşlılık nedeniyle ortaya çıkan lekelerin giderilmesi için doğal asitler içermekte olan elma sirkesini kullanabilirsiniz. Yarım çay kaşığı sirke ile yarım çay kaşığı limon suyunu karıştırıp pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilirsiniz. Bu yöntem de tıpkı limon suyunda olduğu gibi gece uygulanması gerekmektedir. Yine aynı şekilde hassas bir cilde sahipseniz mutlaka bu yöntemden uzak durmanız gerekmektedir.

Süt

Süt
Yüzdeki Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? 16

İçermiş olduğu laktik asitle cilt rengini açan süt de size yardımcı olabilmektedir. Süt, aynı zamanda hücrelerin de yenilenmesini sağlayacaktır. Lekeli bölgeye süt sürün ve 15 dakika bekledikten sonra cildinizi yıkayın.

Aloe Vera

Aloe Vera
Yüzdeki Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? 17

Aloe vera bitkisi, bu anlamda her derde deva niteliğindedir. Bitkiyi sıkıp çıkarmış olduğunuz jeli, lekenin olduğu bölgeye sürebilirsiniz. Ancak bu yöntem, diğerlerine göre daha yavaş bir iyileşme sağlamaktadır.

Yeşil Çay

Yeşil Çay
Yüzdeki Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? 18

Antioksidan özelliğine sahip olan yeşil çay, güneş lekelerine karşı kullanabileceğiniz en etkili silahlardan birisidir. Tek yapmanız gereken ısıtmış olduğunuz suyun içerisine bıraktığınız yeşil çay poşetini bir pamuğa sıkın. Bu pamuk ile lekeleri silebilirsiniz. Günde 2 kez uygulayabileceğiniz bu yöntem, oldukça etkilidir.

Güneş Lekeleri Neden Olur?

Güneş lekesine ne iyi gelir gibi sorulardan önce güneş lekelerinin neden olduğuna göz atalım. Güneş lekeleri, özellikle yaz aylarında cildin güneş gören bölgelerinde ortaya çıkmaktadır. Tıptaki adı ise melasmadır. Deriye renk veren madde metanin, aşırı miktarda üretildiği takdirde güneş lekeleri ortaya çıkmaktadır. İlgili durum, kontrolsüz bir şekilde güneş ile temasta bulunmak ve uzun süreler güneşte kalmak sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle özellikle yaz aylarında güneşten sıkı bir şekilde korunmanız gerekmektedir. Kahverengi görünüme sahip bu lekelerin ortaya çıkmasının başka sebepleri de bulunmaktadır. Bunlar;

  • Hamilelik,
  • Doğum kontrol hapları,
  • Yumurtalık fonksiyonlarındaki bozukluklar,
  • Tiroit fonksiyonlarındaki bozukluklar,

Sık sık tekrarlayan ve geçmeyen güneş lekesi probleminiz varsa mutlaka bir dermatoloğa görünmeniz gerekmektedir. Güneş lekesi nasıl çıkar sorusuna bu şekillerde yanıt verebiliriz.

Güneşten Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Dudak üstü güneş lekesi gibi problemlerle karşılaşmamak adına öncelikle güneşten korunmanız gerekmektedir. Peki, güneşten korunmak için neler yapılabilir?

  • Gün içerisinde belli saatlerde güneşten kaçınmanız gerekmektedir. Özellikle saat 11:00’a kadar güneşten faydalanabilirsiniz. 11:00 – 16:00 arasındaki zamanda ise kesinlikle güneşe çıkmamanız gerekmektedir. Bu nedenle güneşten kaçınmak adına bu saatlerde dışarı çıkmayınız. Yaz aylarında da güneş koruyucu kremleri hemen her saatte kullanmanız, sizin için iyi olacaktır. Çünkü bulut olsa dâhi UV ışınlarının %80 ‘i bunları aşarak yeryüzüne ulaşabilmektedir.

Güneş Koruyucusu Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Güneş Koruyucusu Seçerken Nelere Dikkat Edilir
Yüzdeki Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? 19

Güneş lekesine ne iyi gelir sorusunun yanıtını beraber aradık. Güneş koruyucusu, alabileceğiniz önlemler arasındadır. Güneşten korunmak adına krem satın alırken mutlaka SPF düzeylerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu, güneşten korunma faktörü olarak açıklanabilmektedir. SPF 4’ten düşük ürünler koruyucu olarak kabul edilmemektedir. Cilt tipinize uygun bir SPF’ye sahip krem tercih etmek adına mutlaka uzman birisinden destek almanız gerekmektedir.

Cilt lekelerinden bir diğeri olan beyaz lekeleri anlattığımız Deri Üzerinde Beyaz Lekelerin Oluşumu ve Sebebi Nedir? yazısını da inceleyebilirsiniz.

Ne Düşünüyorsun ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

mutlu-degilim

Mutlu Değilim ( !)

Sosyal Yaşam Ne Zaman Başlar

Sosyal Yaşam Ne Zaman Başlar?