in ,

Deri Üzerinde Beyaz Lekelerin Oluşumu ve Sebebi Nedir?

b2ap3 large cilttt

Deri üzerinde oluşan beyaz lekeler sıklıkla karşılaşılan cilt hastalıklarından biridir. Bu cilt sorunu hem cildin görünümü bozmakta hem de olası bir hastalık ihtimalini beraberinde getirmektedir. Tinea Versicolor adı verilen bir mantar türü olan bu beyaz lekeler, daha çok sıcak aylarda oluşmaktadır. Özellikle koyu ten rengine sahip insanlarda daha çok belli olmaktadır. Peki sırtta, yüzde, kollarda, bacaklarda veya vücudun herhangi bir bölgesinde karşılaşabileceğimiz bu beyaz lekeler neden oluşur? Tedavisi nedir? Beyaz lekeler için hangi bölüme gidilmelidir?

Beyaz Lekeler Neden Oluşur?
Beyaz lekeler, genellikle yaz aylarında vücudun açıkta kaldığı bölgelerde oluşur. Sıcağın etkisiyle çıkabildiği gibi hormonal değişiklikler ve terleme nedeniyle de oluşabilir. Bu cilt problemi, özellikle gençlerde görülmektedir.

Tedavisi Nedir?
Derininin üzerinde çıkan beyaz lekeler ekstra ciddi bir durum değildir. Kesinlikle bulaşıcı ve acı verici de değildir. Ama beyaz lekeler birdenbire giderilemez ve mutlaka tedavi gerektirir.
Tinea Versicolor’u evde doğal yöntemlerle tedavi etmeyi deneyebilirsiniz. Özellikle aloe vera bitkisinden alınan jel, beyaz lekelere masaj yaparak uygulandığında ve ardından masaj yaparak yıkandığında olumlu sonuçlar vermektedir. Ancak yine de kesinlikle deri üzerinde çıkan beyaz lekeler için dermatoloji bölümüne başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuz size en uygun tanıyı koyacak ve tedavi uygulayacaktır. Genellikle sülfür şampuanı ve çeşitli ilaçlarla tedavi edilmektedir.

Viltiligo Hastalığı Nedir?
Viltiligo hastalığı da ciltte beyaz lekeler olarak kendini göstermektedir. Ancak Viltiligo hastalığı kesinlikle daha ciddi bir durumdur.
Viltiligo’nun neden oluştuğu kesin olarak bilinmemektedir. Pigment kaybıyla deride açık renkli lekeler oluşturan bir deri hastalığıdır. Hemen hemen her yaşta görülebilen bu hastalık genellikle 20 yaşından önce belirtiler vererek kendini göstermektedir. Yaygın bir hastalık olan Viltiligo, bulaşıcı değildir.
Bu lekelerin vücutta nerede görüleceği ve hangi boyutlarda olacağı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Derinin eski rengine dönmesi için farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Özellikle lekelerin ilk göründüğü andan itibaren doktora başvurmanız büyük önem taşımaktadır. Çünkü bu lekeler vücudunuzun geneline hızlı bir şekilde yayılma riski taşır. Bu da hastaları psikolojik olarak da etkilemektedir.

Vertiligo Hastalığı Neden Olur?
Vertigo hastalığı her yaşta ve vücudun her bölgesinde görülmektedir. Hastalığın neden oluştuğu ise kesin olarak bilinmemektedir. Ancak genelde güneşe maruz kalındığı durumlarda ve güneşin direkt temas ettiği bölgelerde çıktığı görülmektedir. Özellikle kol, bacak, boyun, yüz gibi bölgelerde oluşur. Hastalık, beyaz lekeler şeklinde kendini göstermektedir. Bir deri hastalığı olduğu için sadece bu şekilde belirti vermektedir. Koyu ten rengine sahip insanlarda fark edilmesi daha kolay olan bu beyaz lekeler estetik görünümü bozduğu için hastaların psikolojisini olumsuz yönde etkilemektedir.
Hastalığın neden oluştuğu konusunda kesin bir sonuca ulaşılmasa da hastalığın oluşumunda rol oynayan faktörler şu şekildedir:
• Güneşe fazla maruz kalma, güneş yanıkları.
• Kan değerlerinde düşüş, kansızlık. (Anemi)
• Genetik faktörler
• Aşırı stres
• Aşırı heyecan
• Bağışıklık sisteminde sorunları
• Ateşli hastalıklar
• Sedef hastalığı
• Guatr
• Diyabet

Viltigo hastalığında erken teşhis çok önemlidir. Tedaviye ise ivedilikle başlanmalıdır zira beyaz lekeler zamanla vücudun diğer bölgelerine sıçrayabilmektedir. Tedaviye başlandığı takdirde lekeler giderilir ve cilt eski formuna ulaşır. Tedaviye başlandığında öncelikle viltigo’ya sebep olabilecek faktörler tespit edilmeye çalışılır ve sonuca göre uygun bir tedavi uygulanır. Eğer beyaz lekeler sindirim sistemindeki bir sorun nedeniyle ortaya çıkıyorsa tedavide sindirim sistemini baskılayıcı bir yol izlenir. Ayrıca hastalığın tedavisinde kortizonlu kremler de sıklıkla kullanılmaktadır.

Ne Düşünüyorsun ?

Bir cevap yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

b2ap3 large dogal kur

Bitkisel Güzellik Kürleri ile Güzellik Önerileri

b2ap3 large winter seasonal smoothie drink detox in bottle RVK8TAU

GÖBEK ERİTEN KÜRLER