in

Mavi Balina Oyunu

b2ap3 large mavibalina
Mavi Balina Oyunu 7

Son dönemlerin büyük merak uyandıran, özellikle de anne ve babaları tedirgin eden bilgisayar oyunu mavi balina oyunu tehlikesi hala devem ediyor. Özellikle genç kesime hitap eden ve birçok gencin intiharın neden olan bu oyun, günden güne korku dolu bir kabus haline geliyor. Bir dönem sakinliği bürünen mavi balina oyunu konusu, son zamanlarda yaşanan bir takım olaylar neticesinde tekrardan gündeme gelmeye başladı.

Mavi balina oyunu, Rusya’da ortaya çıkan ve İnternet ortamında oynanan bir oyundur. Sosyal medya aracılığı ile de pek çok kesime hızla yayılmıştır. Giderek tehlikeli bir hal almaya başlaması pek çok insanı korkutmaya devam ediyor.

Mavi balina oyunu nedir?

Asıl adı Siniy KİT olan bu oyunun baş merkezi Rusya’dır. Hatta oyunun konusunun Rus asıllı bir müzik grubundan esinlenerek oluşturulduğu düşünülüyor. Bir şarkı sözünde de oyunlar ilgili bazı bilgilere yer veriliyor. Oyunun yasal satışının olmaması ayrıca resmi İnternet sitesinin olmaması da, oyun hakkındaki şüpheleri artırıyor. Bir şekilde insanlar bu oyuna girebiliyor. Ve yöneticiler tarafından yönlendiriliyor.

Mavi balina oyunu nasıl oynanır?

Mavi balina oyunu, toplam elli gün süre ile oynanan bir oyundur. Bu elli gün içerisinde oyuncuya her gün olacak şekilde elli farklı görev veriliyor. Ayrıca oyuna bir şekilde girmeyi başaran oyuncuların, tüm kişisel bilgileri ve gizli verileri direkt olarak yöneticilerin eline geçiyor. Elli günlük oyun sürecinde verilen görevler giderek ağırlaşacak şekilde ayarlanıyor. Ve ellinci günün sonunda oyuncudan intihar etmesi isteniliyor. Bir şekilde oyuncunun bu görevi yerine getirilmesi sağlanıyor.

Mavi balina oyunu hakkında

Mavi balina oyunu genel olarak 10 ile 15 yaş aralığındaki gençlere yöneliyor. Yani kandırılması ve yönlendirilmesi kolay kişiler hedef alınıyor. Aktif sosyal medya kullanımı bu süreçte en büyük etkiyi sağlayan etmenlerden biridir. Özellikle gençlerin yoğun olarak kullandıkları sosyal medya sitelerinde, oyunla ilgili pek çok şeye rastlamak mümkündür. Hatta yöneticilerin hedef aldıkları gençlere bu şekilde ulaştığı düşünülüyor.

Yaklaşık olarak 2016 yılından bu yana mavi balina oyununun kurbanı olan kişi sayısı oldukça fazladır. Yurt dışında yayılmaya başlayan ve kısa sürede Türkiye’de de yayılan bu oyun sonucunda yüzlerce genç ve çocuk intihar etmiştir. Kurtulan olduğu kadar kurtulamayan sayısı da oldukça fazladır.

Türkiye’de mavi balina oyununu oynayıp intihar eden kişi sayısının fazla olması pek çok insanı özellikle de anne babaları büyük ölçüde korkutuyor. Bir şekilde çocuklarını bu oyundan uzak tutmaya çalışıyorlar. Bu konuda emniyet güçlerinin de harekete geçmesi, işin ciddiyetinin boyutlarını gösteriyor. Anne ve babaların bu durumlarda yapması gereken şeylerin başında çocuklarına sosyal medya kullanımını öğretmenleri gerekiyor. Arkadaş ortamı ve İnternet ortamı bu tarz oyunların hızlıca yayılmasında en etkili yollardan biridir. Bilinçli çocuklar yetiştirmek bu noktada oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Anne ve babaların çocuklarını kendi keyifleri için bilgisayar başında uzun tutmaları, bu tarz olayların yaşanma ihtimalini yükseltir. Çocukları ve gençleri ihmal etmek en büyük yanlışlardan biridir. Çocukların ilgi alanını bilmek ve İnternet ortamında neler yaptığını takip etmek tedbir almak için oldukça önemli bir adımdır.

Mavi balina oyunu ilk zamanlara göre çoğu kişi tarafından öğrenilmiş ve tedbir alınmış olsa bile, farkında olmadan bulaşan kişi sayısı da fazladır. İnternet ortamında bilinmeyen sitelere girmek ya da çıkan her linke tıklamak insanları farklı yollara sürükleyebilir. Sosyal medyayı hatta teknolojiyi insanlığa faydalı olacak şekilde kullanmak gerekir. 

Ne Düşünüyorsun ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

b2ap3 large boldpilot

Beyaz Perdenin İncisi: Bold Pilot Hikayesi

b2ap3 large images

Kodlama eğitimini kolaylaştıran Scratch 3.0 piyasaya sürüldü!