in ,

Kampa Giderken Alınması Gerekenler 

Kampa giderken alınması gerekenler

Son senelerde oldukça popüler hale gelen kamp kültürü ile henüz hiç tanışmamış olan çok sayıda kişi var. Kamp yaşamına ilk adımını atacakların ve hiçbir bilgi sahibi olmayanların merak ettiği konulardan birisi kampa giderken alınmasına gerekenler olmaktadır. Bugün kamp konusunda oldukça deneyimli olan kişiler bile kampa gittiklerinde eksik malzeme aldıklarını fark edebiliyor. Bu sebeple kampa giderken alınması gerekenler bir liste haline getirilmeli ve çantalar eksiksiz hazırlanmalı.  

Kamp yapmak ruhunuzu dinlendirmeniz için eşsiz bir aktivitedir. Kamp yaparak hem şehrin kalabalığından kaçıp temiz bir hava alabilirsiniz hem de arkadaşlarınız ile ilişkilerinizi güzel sohbetler eşliğinde sağlamlaştırabilirsiniz. Her açıdan size olumlu getirileri olacak bu etkinliği yapma fırsatı bulduysanız bunu asla kaçırmayın deriz. Kampa giderken ilk olarak hazırlıklarınızı eksiksiz bir şekilde yapmanız kamp sırasında yaşayacağınız sorunları en aza indirecektir. 

Kampa giderken alınması gerekenler: 

Çadır:

Kampı kamp yapan en önemli malzeme elbette ki çadır. Çevrimiçi alışveriş sitelerinden ihtiyacınız doğrultusunda 2,3 ya da 4 kişilik çadırları temin edebilmeniz mümkün. Hangi mevsimde kamp yapmaya karar verdiyseniz o mevsime uygun özellikleri olan çadırlara odaklanmanız size büyük avantaj sağlayacaktır. 

Mat:

Kamp yapmaya kaç kişi geliyorsa, o kadar mat almanız gerekir. Her ne kadar doğasever kişiler olsak dahi yoğun sırt ağrıları ile güne merhaba demeyi hiç birimiz istemeyiz. İyi bir mat kamp alanında ki konforunuzu büyük oranda koruyacaktır. 

Uyku tulumu

Uyku tulumu kamp yapmak için olmazsa olmaz bir eşya diyemeyiz. Tabii kampınızı sıcak yaz aylarında yapıyorsanız bu durum geçerli. Kış kampı yaparken uyku tulumu olmadan çok zorlanacağınızı bilmelisiniz. Uyku tulumları seçenekleri arasında – 40 derece olanlar en ağır kış şartlarında dahi sizi sıcak tutacaktır.  

Sırt çantası

Boyutlarını tamamen kendinize göre opsiyonel olarak seçeceğiniz çantalar eşyalarınızı taşımak için size büyük bir destek sağlayacaktır. Kamp çantaları 50 lt ya da daha büyük olmaktadır bu sebeple eşya yoğunluğunuza göre kamp çantası mı yoksa normal bir sırt çantası mı alacağınızı siz belirlemelisiniz. 

Havaya uygun yedek giysiler

Kampta başınıza bir sürü şey gelebilir. Islanabilirsiniz ya da üstünüz başınız çamur olabilir. Bu sebeple yanınızda yedek kıyafetler bulundurarak tedbiri elden bırakmamakta fayda vardır. 

Yiyecek ve içecek

Uzun süre çantada bozulmadan dayanabilecek yiyecek ve içecek. Kampların olmazsa olmazı konserve yiyecekler size beslenme konusunda büyük rahatlık sağlayacaktır. Ateş yakıp sucuk pişirmek gibi seçeneklerinizin de mevcut olduğunu da unutmayın. 

El feneri

Güneş enerjisi ile çalışabilen ya da pilli el fenerlerini tercih edebilirsiniz. 

Termal kıyafetler

Termal tayt ve atletler üşüme konusunda kamp alanında problem yaşamamanız adına size yardımcı olacaktır. 

Power Bank

Genel olarak kamp alanlarında elektrik bulmak çok zordur. Bağlantınızın kesilmemesi ve telefonunuzun ulaşılabilir olması açısından power bank bulundurmak çok mantıklı bir seçim olacaktır.  

Güneş kremi

Sıcak yaz aylarında güneşin zararlı UV ışınlarından kendinizi korumanız cilt sağlığınız bakımından çok önemlidir. 

Sıcak su torbası

Tercihe bağlı bir seçenek olan sıcak su torbası ile üşüme sorunu yaıyorsanız bunu bir miktar azaltabilirsiniz. 

İlk yardım seti

Kampta başınıza gelecek ufak tefek kazaların olumsuz etkilerini en aza indirebilmek için bu sete ihtiyaç duyarsınız. 

Böcek ilacı

Özellikle yaz aylarında yapılan kamplar için sivrisinekler tam birer baş belası.  

Çöp poşeti

Kampınız bittiği zaman kamp alanını bulduğunuz gibi bırakmanız gerekir.

Diğer önerilerimiz ise:  

  • Deterjan, sabun ve havlu 
  • Çakı ya da benzeri bir bıçak 
  • Çatal, bıçak ve kaşık. Plastik tercih edip etmemek tamamen size kalmış. 
  • Tava 
  • Çakmak ya da kibrit 
  • Katlanabilen masa ve sandalye. Ergonomik olanlar taşıma konusunda kolaylık sağlayacaktır. 
  • Kitap 
  • Islak mendil, tuvalet kâğıdı ve peçete 
  • Elektrikli ocak. Hava şartları göz önünde bulundurulduğu zaman tercihe bağlı olarak tek gözlü olanları alınabilir. 

Kampa giderken kamp alanında eksik bir malzeme alarak mağduriyet yaşamamak adına bu listeden faydalanabilirsiniz. Pek çok kişi kampa giderken ne alınır sorusunun yanı sıra kampa giderken ne giyilir sorusuna da cevap arıyor. Aslında bu sorunun cevabı mevsime göre değişkenlik gösterir. 

Kamp kıyafetlerinin birden çok amacı vardır. Esas görevleri koruyucu olmaktır. Bu sebeple birden fazla amaca hitap edebilecek fonksiyonlarda donanıma sahip giysiler seçilmelidir. Yani tercih ettiğiniz kamp kıyafeti sizi güneş yanıklarına karşı korurken bunun yanı sıra böcek sokmaları ve ısırıklarına karşı da korumalıdır. Özellikle ara mevsimlerde tüm gün ılıman zaman zaman sıcak hava şartları altında olunacağı, fakat gece ısı farklarının yoğun yaşanacağı bilinmelidir. Bu durumda ara mevsimlerde gündüz ve gece sıcaklık farklarına göre çoklu seçeneklere sahip giysiler ile yola çıkmak mantıklı olur. 

Ne Düşünüyorsun ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Diyet Uygulamaları

En İyi 5 Diyet Uygulaması

Öksürük Nasıl Geçer

Öksürük Nasıl Geçer?