in ,

İstanbul’un Michelin Yıldızı alan 5 restoranı

İstanbul'un Michelin Yıldızı Alan Restoranları Belli Oldu

Geçtiğimiz günlerde  Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreniyle, Türkiye’de ilk kez bu yıl duyurulan Michelin Guide İstanbul’un 2023 restoranları açıklandı. Restoran değerlendirmede en kapsamlı ve en prestijli sistemlerden biri olan Michelin Guide’da Türk restoranları ilk kez bu yıl yer aldı. Değerlendirmenin sonucunda İstanbul’da 53 restoran Michelin listesinde kendisine yer buldu; bunlardan 5’i ise Michelin Yıldızına layık görüldü.

Listede iki Michelin Yıldızlı bir restoran, bir Michelin Yıldızlı dört restoran, Michelin Yeşil Yıldızlı bir restoran, 10 adet Bib Gourmand restoran ve 38 adet tavsiye edilen restoran yer aldı.

Turk Fatih Tutak 2 Michelin Yıldızı alırken Araka, Mikla, Neolokal ve Nicole ise 1 Michelin Yıldızı almaya hak kazandı. Neolokal, kırmızı yıldızın yanında, sürdürülebilir gastronomi anlayışından dolayı ilk kez 2020 yılında dağıtılmaya başlanan Michelin Yeşil Yıldız ödülünü de kucakladı.

Gastronomi alanındaki bu en prestijli ödüllerden birine layık görülen bu seçkin restoranların muhteşem yemeklerinden tatmak isteyenler için restoranların iletişim bilgilerini aşağıda derledik.

Michelin Yıldızı alan restoranların listesi

TURK Fatih Tutak

Turk Fatih Tutak
İstanbul'un Michelin Yıldızı alan 5 restoranı 10

Organik Mutfak, Modern Mutfak

Adres

Web sitesi

Instagram adresi

Telefon: (0212) 709 56 79

Neolokal

Neolokal
İstanbul'un Michelin Yıldızı alan 5 restoranı 11

Türk Mutfağı, Modern Mutfak

Adres

Web sitesi

Instagram adresi

Telefon: (0212) 244 00 16

Araka

Yaratıcı Mutfak, Modern Mutfak

Adres

Instagram adresi

Telefon: (0212) 223 72 23

Mikla

Akdeniz Mutfağı, Modern Mutfak,Yeni Anadolu Mutfağı

Adres

Web sitesi

Instagram adresi

Telefon: (0212) 293 56 56

Nicole

Modern Mutfak, Türk Mutfağı

Adres

Web sitesi

Instagram adresi

Telefon: (0212) 292 44 67

Yıldız ödülünü alan restoranların yanı sıra Michelin Rehberi müfettişleri tarafından verilen Michelin Genç Şef Ödülünü Mürver Restoran’dan Mevlüt Özkaya kazanırken, yine aynı müfettişler tarafından verilen Michelin Servis Ödülü ise Sunset Grill&Bar ekibinin oldu.

Michelin Rehberi tarafından tavsiye edilen restoranların listesi ise şöyle: Zuma, Feriye, Seraf, Nobu, İnari Omakase Kuruçeşme, Mürver, Çok Çok Thai, Banyan, Glens, 1924 İstanbul, Spago, St. Régis Brasserie, Azur, Khorasani, Eleos Beyoğlu, Sofyalı 9, Deraliye, Octo, Ocak, Yeni Lokanta, Kubbeli Lounge, Lokanta 1741, Topaz, Matbah, 1924 İstanbul, Atölye, Tatbak, Aqua, Aila, Park Fora, Şans, 29, Beyti, Kıyı, Balıkçı Kahraman, Kiss the Frog, Tuğra ve Rumelihisarı İskele.

Michelin Rehberi nedir?

Dünyaca ünlü Fransız araba lastiği üreticisi Michelin şirketi, seyahat edenlere yol boyunca bazı kolaylıklar sağlamak için harita, konum, restoran ve konaklama bilgilerinin yer aldığı bir rehber hazırlama kararı almıştır; bu karar sonucunda oluşturulan ilk rehber 1900 yılında yayımlanmıştır.

1926 yılında ise restoranlara bugün herkes tarafından bilinen ve gastronomi alanında en prestijli ödüllerden biri olan Michelin Yıldızını vermeye başlamışlardır. 1926 yılında restoranlara sadece bir yıldız verilen il derecelendirme sistemini uygularken, 1936 yılına gelindiğinde ise günümüzde halen kullanılmakta olan 0-3 yıldız arası derecelendirme sistemine geçmişlerdir.

Michelin Yıldızı nedir?

Michelin Rehberi’nin yer aldığı ülkelerde her yıl açıklanan yıldızlar restoranlara, kullanılan malzemelerin kalitesi, lezzetlerin uyumu, pişirme tekniklerindeki ustalık, şefin mutfak aracılığı ile karakterinin restorana yansıması gibi birtakım kriterler göz önüne alınarak veriliyor.

  • 1 yıldız: Yüksek kalite mutfak, uğramaya değer
  • 2 yıldız: Mükemmel kalitede mutfak, yolunuzu değiştirmeye değer
  • 3 yıldız: Olağanüstü mutfak, özellikle seyahat etmeye değer

Michelin Yıldızı nasıl alınır?

Michelin Yıldızı, kimliklerini kimsenin bilmediği Michelin’in lezzet müfettişleri tarafından veriliyor. Müfettişler yıldız alma potansiyelleri olan restoranları büyük bir gizlilik içerisinde ziyaret ediyor ve hangi restoranın yıldız alması gerektiğine karar veriyorlar. Bu ödül sadece restoranlara ve otel mutfaklarına veriliyor. Michelin Yıldızı alabilmek için restoranların ve otel mutfaklarının belli başlı kriterleri karşılamaları gerekiyor. Bu kriterler ise şu şekilde sıralanıyor:

  • Malzeme kalitesi
  • Tatların uyumu
  • Pişirme tekniklerindeki ustalık
  • Şefin mutfak aracılığıyla yansıttığı kişilik
  • Menü ve zaman içinde tutarlılık

Bib Gourmand nedir?

Bib Gourmand, uygun fiyatlarla kaliteli ve lezzetli yemekler sunan restoranları öne çıkaran bir derecelendirme sistemidir. Bu yıl İstanbul’da toplamda 10 mekân, sundukları dengeli fiyat-performans sayesinde bu unvana layık görüldü. Hepsi İstanbul’da yer alan Calipso, Giritli, Pandeli, Cuma, Tershane , Karaköy Lokantası, Alaf, Aman da Bravo, SADE Beş Denizler Mutfağı ve Aheste, Bib Gourmand olarak seçilen restoranlar arasına girdi.

Michelin Rehberinin tüm İstanbul seçkisine bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Gastronomiye dair diğer haberlerimiz için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Ne Düşünüyorsun ?

Avatar of Betül

Yazar Betül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ben Tek Biz İkimiz

BEN TEK, BİZ İKİMİZ

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali Tüm Coşkusuyla Devam Ediyor

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali tüm coşkusuyla devam ediyor