in

Gelin Çeyiz Listesi Nasıl Olmalıdır?

eyiz
Nice young wedding couple outdoors. Wedding day

Gelin çeyizi, özellikle son zamanlarda özenle hazırlanmayan veya çoğunlukla ihmal edilen geleneklerimizden biridir. Çeyiz seti, geleneklere göre gelinin, aileye yapacağı maddi katkı olarak kabul edilir. Düğünden aylar, hatta yıllar önce özen ve uyumla hazırlanılır ve büyük bir önem atfedilir. Peki eksiksiz bir çeyiz seti içerisinde neler bulunması gerekir? Giyim eşyaları, mutfak ve yemek takımı nasıl olmalıdır? Bu yazımızda, çeyiz seti hazırlarken aklınızda bulundurmanız gereken her türlü bilgiyi bulabilirsiniz.

Gelin çeyiz setinde neler bulunmalıdır, nasıl hazırlanır?

Gelin çeyiz seti, özellikle kız tarafının özen ve sabırla yıllar boyunca hazırladığı ve geleneklere göre sandıkta saklanan eşyaları içerir. Çeyiz setinde el işleri, yemek takımı ve saten pijamagelin sabahlığıbride sabahlık gibi giyim eşyaları başta olmak üzere her türlü gerekli eşyaya yer verilir.

Bu noktada bu eşyaların saklandığı sandığın da birçok kişi tarafından görsel olarak kaliteli olması beklenir. Günümüzde hazır olarak satılan ahşap, süslü ve kumaş gibi birçok sandık türü bulunmaktadır. Bu sandıklardan beğendiğinizi tercih edebilirsiniz. Bu çeyiz sandığına, evlenmeden önce alacağınız ve ihtiyaç duyduğunuz malzemeleri sığdırabileceğinizden emin olmalısınız.

Çeyiz makyaj seti

Müstakbel gelinler için şüphesiz çeyiz alışverişinin en eğlenceli kısmı çeyiz makyaj seti alışverişi olacaktır. Peki çeyiz makyaj setinde bulunması gereken makyaj malzemeleri nelerdir?

 • Ruj
 • Fondöten
 • Oje
 • Allık
 • Rimel
 • Makyaj fırçası seti
 • Göz kalemi
 • Cımbız
 • Nemlendirici
 • Kapatıcı
 • Pamuk
 • Aseton
 • Törpü
 • Parfüm

Bu ürünler halihazırda hazır olarak satılan çeyiz makyaj setlerinde bulunmaktadır. Bütçenize göre beğendiğiniz bir seti satın alabilirsiniz.

Yemek takımı

Yemek takımı da çeyiz alışverişi yapan bir gelinin olmazsa olmazlarından biridir. Piyasada onlarca çeşit, her bütçeye uygun çeyiz yemek takımı satılmaktadır. Elbette ki çeyiz yemek takımları özenle, en şık tercih yapılarak seçilir ve gelecek yıllar boyunca özel muameleye tabi tutulur. Peki çeyiz yemek takımı hazırlarken nelere dikkat edilmelidir?

Kahvaltı takımı da içeren çeyiz yemek takımı seçimi, tamamen sizin zevkinize bağlıdır. Dilerseniz modern ve uyumlu, dilerseniz klasik ve modern bir takım satın alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, setteki parça sayısıdır. 12 kişilik olan 84 parça çeyiz yemek takımı en ideal seçim olacaktır.

Çukur tabakservis tabağıçorba kasesifincantatlı tabağıtuzluk ve kayık tabak gibi ürünleri barındıran bu setler de yine aynı şekilde her bütçeye uyacak şekilde satılmaktadır. Porselen ürünler içeren bir set alıyorsanız ekstra dikkatli olmanız gerekir zira üzerlerindeki desenler zaman içinde solabilir.

Yemek takımı alışverişine değinmişken supla alışverişini göz ardı etmemeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz. Şık ve özen gösterilmiş sofraların en can alıcı noktası olan supla seti de piyasada birçok çeşit olarak satılmaktadır. Yemek takımı ve kahvaltı takımı seçiminizle uyumlu olacak şekilde supla seti satın alabilirsiniz.

Beyaz eşyalar ve küçük ev aletleri

Elbette ki çeyiz alışverişi listesinin beyaz eşya kısmını sandıkta saklamak üzere almıyoruz fakat beyaz eşyalar da günümüzde çeyiz setinin olmazsa olmazlarından kabul edilmektedir. Beyaz eşya çeyiz setleri, birçok marka tarafından hazır olarak satılmakta ve tüm bütçelere uygun olacak şekilde kategorilere ayrılmaktadır. Piyasada satılan setler genellikle 6.000TL ile 20.000TL arasında seyretmektedir.

Küçük ev aletleri konusunda tercih yapmak beyaz eşyalara göre çok daha kolay olacaktır. Alışverişinizin bu kısmında ihtiyacınız olan eşyalar fırınkettlemikrodalgatost makinesimikserkahve makinesifırınrondoblender olarak sıralanabilir.

Elektronik eşyalar

Çeyiz listelerinin ayrılmaz parçalarından biri de elektronik eşyalardır. Çamaşır makinesisüpürgeütü ve saç aletleri; elektronik eşya alışverişinde alınması gereken ürünlerdir. Elektronik eşyaları ayrı ayrı almakla uğraşmak istemeyenler, internette satılan elektronik eşya setlerine bakabilir. Yine bütçenize göre 1.000 ila 3.000 lira arasında bir harcama yapmanız gerekmektedir.

Yatak Odası

Yatak odası, çeyiz listesinde mutlaka bulunması gereken setlerdendir. Geleneklere göre yatak odası takımı kız tarafı tarafından alınmalıdır. Yatakhalıperdeyatak odası takımınevresimlerbattaniye ve dolaplar yatak odasına dair alınması gereken ürünlerdir.

Giyim eşyaları

Gelinlerin çeyiz alışverişi yaparken en çok üzerine düştükleri kısım genellikle giyim alışverişi olmaktadır. Alışverişin bu aşamasında gelin iç giyim, damat iç giyim, saten pijamagelin sabahlığı ve bride sabahlık gibi sabahlıklar ve gecelikler alınabilir. Bride sabahlık, özellikle son zamanlarda yeni evlenenler arasında en çok tercih edilen sabahlıklar arasındadır. Sabahlık alışverişi yaparken tercih edebileceğiniz bir diğer set ise altılı set olabilir. Altılı set alışverişini de yine bütçenize göre gerçekleştirebilirsiniz.

Geriye kalan küçük detaylar

Çeyiz seti alışverişinin en önemli kısımlarını derledik. Geriye sadece kolayca halledebileceğiniz küçük ev eşyaları kalıyor. Çamaşır sepetiçamaşır askısıpaspasbaskül ve ütü masası gibi eşyaları da dilediğiniz türde alarak çeyiz seti alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Unutmayın, çeyiz setinde olması gerekenler kesin çizgilerle belirlenmez. Herkes kendi ihtiyacına ve tercihine göre çeyiz setini dizebilir.

Ne Düşünüyorsun ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

dezenfektan

Dezenfektanların Cilde Zararı Var Mıdır?

Bağırsak Solucanı Nedir? Bağırsak Solucanı Hakkında Bilmeniz Ger

Bağırsak Solucanı Nedir? Bağırsak Solucanı Hakkında Bilmeniz Gerekenler