Ekonomik Ohal Nedir
in ,

Ekonomik Ohal Nedir?

Ekonomik OHAL, Türkiye’de anayasanın 119. Maddesine dayandırılan bir durumdur. 119. Maddede yer alan ekonomik bunalım ifadesi ve Türkiye’nin son dönemlerde yaşadığı ekonomik durumlar, vatandaşı ekonomik ohal nedir sorusuna yöneltti.

Ekonomik OHAL durumunu anlayabilmek için öncelikle OHAL nedir buna bakmamız gerekir. OHAL, sadece belirli bir bölgeyi kapsayan ya da tüm ülkeyi kapsayan, sıkıyönetim halidir. Açılımı da “olağanüstü hal” şeklindedir. OHAL döneminde kanuni kararlar daha seri ve hızlı bir şekilde alınabilir. Kararnameler resmi gazetede yayımlanır ve bu şekilde ekonomi idare edilmeye çalışılır. Bu durumda ekonomik OHAL ise, olağanüstü hal durumunun ekonomik olarak ifade edilmesini sağlar.

Ekonomik olağanüstü halde ne olur sorusu da kişilerin merak ettiği konular arasında. Bu dönemde ekonomik kararlar alınarak ekonominin yönetilmesi sağlanır. Ancak OHAL’in mantığında ise bu kararları daha hızlı bir şekilde alarak ekonomiye daha seri bir şekilde sirayet etmesi yatmaktadır. Türkiye’nin son günlerde yaşadığı döviz dalgalanmaları, ekonomik OHAL’i gündeme getirdi.

Ekonomik OHAL döneminde, normal OHAL dönemine nazaran sadece ekonomik kararlar alınabilmektedir. Ancak dünya ekonomisinde serbest pazarın önemi burada vurgulanmalıdır. Serbest piyasa koşullarına müdahale anlamına da gelebilen OHAL, direkt olarak ekonominin kötü etkilenmesine neden olabilir. Bu nedenle ancak ağır ekonomik bunalımlar sonucunda bu karar alınabilmektedir.

Ekonomik Ohal Neleri Kapsar?

OHAL belli bir bölgeyi kapsayabileceği gibi tüm ülkeyi de kapsayabilmektedir. Ancak ekonomik ohal nedir sorusunda açıkladığımız gibi, ekonomik durumlar tüm ülkeyi ilgilendirdiği için böyle bir durumda ülke çapında OHAL kararı alınması olası olacaktır. OHAL kararı alındığı takdirde şunlar uygulanabilir;

  • OHAL kararı alındığı takdirde bu karar Resmi Gazetede yayımlanır.
  • Tüm yurt geneline bu konuyla alakalı bilgi verilir.
  • TBMM’nin onay vermesi ile birlikte resmi olarak OHAL faaliyete girer.
  • Resmi olarak faaliyete girmeden önce TBMM toplanır ve OHAL süresi ile ilgili kararlar alabilir.
  • Meclis, OHAL süresini değiştirmeye yetkilidir.

Ekonomik olağanüstü halde ne olur? Ekonomik olağanüstü halde, yukarıdaki işlemler belli bir ekonomik hedef için uygulanır. Yani, alınacak kararların ekonomik olması beklenen sonuçtur. Ancak, OHAL kararı alınması ekonomik nedenlere dayandırılsa da, serbest piyasa açısından zararlı bir işlem olabilmektedir. Çünkü devlet otoritesinin yer aldığı ve serbest bir şekilde fiyatların belirlenmediği ortamda, yatırımcılar gelmez, para akışı sağlanamaz. Bu halde ekonomik OHAL kararı alınmadan önce ağır ekonomik bunalım şartına oldukça dikkat edilmelidir. Aksi halde bu kararların da ilgili ülke açısından tehlikeli olabileceği açıktır.

Ekonomik OHAL sürecinin, mutlaka uzman kişiler tarafından yönetilmesi gerekmektedir. Ekonomi çok hassas bir konu olduğundan dolayı, en ufak bir hata, beraberinde birçok sorunu getirebilmektedir. Dolayısıyla sürecin profesyonel bir şekilde yürütülmesi ülke açısından oldukça faydalı olacaktır.

Ekonomik Ohal Nasıl Uygulanır?

OHAL nedir? OHAL, belli şartlara dayalı olarak ülke çapında ya da belli bir bölgede uygulanan sıkıyönetim hâlidir. Ekonomik OHAL ise, bu durumun ekonomi anlamında yürütülmesi anlamına gelmektedir. Son dönemde Türkiye’de yaşanan döviz dalgalanmaları, ekonomik ohal nedir sorusunu gündeme getirdi. Ekonomik OHAL durumunda belli başlı ekonomik kararlar alınsa da, serbest piyasa bundan zarar görebilecektir. Bu nedenle sürecin çok hassas bir şekilde yürütülmesinde fayda bulunmaktadır. Anayasa’nın 119. Maddesine dayanarak yürütülecek OHAL uygulamasının, ekonomik bunalım şartını taşıması zorunludur. Yani ekonomik OHAL uygulanabilmesi için, ülkenin ağır ekonomik bunalım içerisinde olması gerekmektedir.

Ekonomik OHAL, TBMM tarafından onaylanarak ilan edilebilir. Meclis onayına sunulan OHAL teklifi, onaylandığı takdirde resmi olarak yürürlüğe girer. Bu süreçten sonra kararnameler ile daha hızlı bir şekilde ülke ekonomisi ve düzeni yürütülebilecektir. Ekonominin nasıl yürütüleceği, nasıl yönetileceği ise tamamen iktidarın elinde olacaktır.

Ekonomik OHAL kapsamında belli başlı kararlar alınabilir. Örnek vermek gerekirse sabit döviz kuru sistemine geçilebilir. Fakat bu durum, serbest piyasa ekonomisini direkt olarak olumsuz etkileyeceğinden dolayı oldukça dikkatli olunmalıdır. Örneğin enflasyon ile mücadele kapsamında da belli başlı kararlar alınabilir. Ancak bu kararların demokratik, hukuk düzeni içerisinde ve çağımızın ekonomik gerekliliklerine uygun olması gerekmektedir. OHAL çerçevesinde bu şartların sağlanıp sağlanamayacağı tam kesin değildir. Bu nedenle ekonomik OHAL, ülkeler açısından çok tercih edilen ya da kullanılan bir durum değildir.

Ne Düşünüyorsun ?

Avatar of AykutC

Yazar AykutC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

ketojenik diyet

15 Günlük Ketojenik Diyet Listesi

Rusya Ekonomisi

Rusya Ekonomisi 2022 Hakkında