in

Robot teknolojisinin geleceği “Akışkan Robot Teknolojisi”

Robot teknolojileri daha çok insana benzeyen yapıda ve yapay zeka alanında gelişimini sürdürürken önemli bir yenilik geldi. Bilim insanları birçok alanda fayda sağlayabilecek akışkan robot buluşlarını tanıttı.

Akışkan Robot’un Özellikleri

İlerleyebilmek için kendi formunu bozarak tekrar bir araya getirebilen bu akışkan robotların kullanım alanları oldukça geniş. Özellikle vücudumuzda ki ulaşılması zor bölümlere ulaşarak tedavi süreçlerine yardımcı olması hedefleniyor.

Manyetik bir mekanizmaya sahip olan bu akışkan robot mıknatıslar tarafından kontrol ediliyor. Bu sayede aygıtın aynı zamanda iletken olmasını da sağladığı için akışkan robotlar vücuttaki elektrotları bileştirmekte de kullanılabilecek.

Manyetik parçacıklar içeren akışkan robot vücut içerisinde istenilen yere gidebilmesi için yönlendirilebiliyor, dönme gibi manevraları yapabiliyor ve dışarıdan mıknatıslarla müdahale edildiğinde O veya C harfine benzer şekiller alabiliyor.

Li Zhang, akışkan robotların nihai hedefinin bir robot gibi kullanılması olduğunu söylüyor. Herhangi bir omurgası olmadığı için bağımsız hareket edemeyen robota ileride katı kısımlar eklenerek bu özelliğin de geliştirilebileceği belirtiliyor.

Ne Düşünüyorsun ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

linkedin

LinkedIn’de “Kariyer Boşluğu” özelliği

tarkan disneyplus

Tarkan, Disney Plus'ın Yeni Reklam Yüzü