in

Gelişen Teknoloji Hastalıkları Beraberinde Getiriyor

Bugün sizlere uzun süre bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi teknolojik aletlerin kullanımı ile oluşabilecek el rahatsızlıklarını, el hastalıklarını ve nelere dikkat etmemiz gerektiğini yazımızda anlatacağız.

Yaşamımızda zamanımızın büyük çoğunluğunu oluşturan teknolojik aletler büyük problemleri de yanında getiriyor. Uzun süre bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi aletlerin sürekli ve aşırı derecede kullanılması el rahatsızlıklarına sebep oluyor. Bunlar; ellerde uyuşma, parmaklarda takılma, hareket kısıtlılıkları gibi problemlere yol açmaktadır. Günümüzde en çok karşılaşılan el hastalıkları şunlardır.

Sinir Sıkışması (Karpal Tünel Sendromu)

Sinir sıkışması (Karpal Tünel Sendromu) günümüzde gittikçe yaygınlaşmaktadır. Genellikle telefon, bilgisayar gibi aletlerin sürekli ve hareketsiz aynı pozisyonda kullanılmasıyla oluşur. Karpal tünel sendromu; el bileğinin iç kısmında bulunan karpal tünel dediğimiz boşlukta bulunan median sinirin geçtiği tünel hattında sıkışması ve baskıya uğraması sonucu oluşur. Karpal tünel sendromunda genellikle çabuk yorulma ellerde ağrı, güçsüzlük; baş, işaret, orta ve yüzük parmakta uyuşmaya neden olur. Belirtilen şikayetler geçmiyor ve uzun süreli ise doktor kontrolü gereklidir. Tanısı çekilen EMG (elektromyografi) ile konur. Alınan önlemlere rağmen geçmez ise cerrahi tedavi gerekebilir.

1.CMC Eklem Osteoartriti (Başparmak Kökü Kireçlenmesi)

Başparmak ekleminin kireçlenmesidir. Genellikle cep telefonu, tablet gibi elektronik aletlerin aşırı ve yanlış kullanımı sonucu oluşur. Başparmağımızı günlük hayatımızda birçok alanda kullanıyoruz. Yazı yazarken, bir cismi kavrarken, tırnağımızı keserken, düğmemizi iliklerken birçok alanda kullanıyoruz. Hastaların genellikle şikayeti başparmak kökünün bilek ile birleştiği yerde ağrıya, şişliğe ve güç kaybına neden olmaktadır. Tanısı direk grafi ya da MRI (Magnetic Resonance Imaging) ile konulmaktadır. Şikayetlerde doktor kontrolü gerekmektedir. Alınan önlemler, egzersizlere rağmen geçmez ise kapalı (artroskopik) cerrahi tedavi gerekebilir.

Tetik Parmak (Trigger Finger)

Genellikle uzun süreli cep telefonu, bilgisayar ve klavye kullanan kişilerde meydana gelmektedir. Bu hastalarda genellikle parmaklarda şişmeler, hareket kısıtlılığına bazen de parmağın kilitlenmesine, hareketsiz kalmasına neden olur. Gün içerisinde parmakta oluşan şişlikler inince yumuşamalar olunca parmaklar tekrar düzelir. Sürekli tekrarlayan olaylarda doktor kontrolü önemlidir. Tetik parmak tedavisinde parmak egzersizleri, ilaç tedavisi uygulanabilir. Alınan önlemlere rağmen geçmezse cerrahi tedavi gerekebilir.

Bu gibi el rahatsızlıklarının önlenmesi, azaltılması için teknolojik aletleri az ve doğru kullanımı çok önemlidir. Yukarıda anlatılan şikayetler mevcut ve uzun süredir devam ediyorsa muhakkak doktor kontrolü gerekmektedir.

Ne Düşünüyorsun ?

Yazar ahmet erd

Bir cevap yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

4

Kış Aylarında Göbek Eriten Lahana Çayı

Bir Kitap Birkaç Film Önerisi