in ,

Kişisel Gelişim Kitapları

Kişisel Gelişim Kitapları

Kişisel gelişim kitapları, günümüzde en çok tercih edilen kitap kategorileri arasında bulunmaktadır. Kitap okumak her zaman için insanın ufkunu açan ve hayata bakış şeklini olumlu yönde değiştiren bir hobidir. Kitap okumak, genel olarak her açıdan bir insanın gelişim sürecine çok önemli katkı sağlar.

Kişisel gelişim kitapları ise bireylerin kendilerini daha iyi tanımasına yardımcı olmasının yanı sıra, hayatını kontrol edebilmesi için de en büyük destek sağlayan kaynaklardır.

Başlıklar

Kişisel Gelişim Kitaplarının İçeriği Nedir?

Kişisel gelişim kitapları içerikleri itibari ile huzurlu bir yaşam sürmenin ince noktalarını, hayatın zorluklarına karşı yapılması gerekenleri ve stresle başa çıkabilmek için gerekli olan yöntemler hakkında yol gösterici olan kitaplardır. Kişisel gelişim kitaplarının en büyük amacı kişilerin kendileri ile barışık olması ve huzurlu bir yaşam sürmesidir.

Kişisel gelişim kitapları sayesinde hayatın zorluklarına karşı başarılı bir duruş sergilemiş olan insanların yaşamlarından bazı kesitler de sunulur. Bu bağlamda bu kitaplar bir nevi yaşam koçu olarak da fayda sağlamaktadır. Kişisel gelişim kitaplarını kaleme alan yazarlar ise genel olarak başlarından geçen olumsuz olaylar karşısında yaşadıkları tecrübeleri anlatan kişilerdir. 

Kişisel gelişim kitaplarının genel olarak içerikleri ise iş hayatı ya da genel yaşam tarzları ve psikolojik olarak bakış açılarının olumlu ya da olumsuz yönlerini okuyucularına aktarır. Bu kitapları okuyan bireyler ise hayatta yaşadıkları olumsuzluklara ve başarısızlıklara karşı nasıl bir duruş sergilemeleri gerektiği konusunda çok önemli ipuçları elde edebilir. 

En Çok Okunan Kişisel Gelişim Kitapları Hangileridir?

Günümüzde kitapsever pek çok insan kişisel gelişim kitaplarını okumayı sevmekte ve özellikle bu kitapları takip etmektedir. Bireylerin kendilerini daha iyi tanımasına yardımcı olan kişisel gelişim kitapları ile kişiler kendilerine ait olan bir yaşam felsefesini daha çabuk elde edebilmektedir. İnsanların bakış açılarını olumlu yönde değiştiren ve içsel yolculuk yapmalarını sağlayan kişisel gelişim kitapları arasında en çok tercih edilenler ise şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Duygusal Zeka – Daniel Goleman
  • Savaşçı – Doğan Cüceloğlu
  • Beden Dili – Joe Navarro
  • Aklını En İyi Şekilde Kullan – Tony Buzan

Duygusal Zekâ – Daniel Goleman

Duygusal Zeka Kitabı
Kişisel Gelişim Kitapları 11

Duygusal Zekâ isimli kitap, kişisel gelişim kitapları arasında en çok okunan kitaplardan birisidir. Duygusal Zekâ’yı kaleme alan ünlü yazar Daniel Goleman, kitabında sahip olunan duygusal zekânın IQ’dan daha önemli olduğunu anlatmaktadır.

Bireylerin okul ve iş yaşamlarını belirleyen en önemli etkenlerden birisi olan IQ’nun yüksek olmasının, aslında pek önemli olmadığı ve hayatta başarıya giden pek çok yolun duygusal zekâ ile aşıldığı bu kişisel gelişim kitabında çarpıcı bir şekilde anlatılmaktadır. Yazar Daniel Goleman kitabında duygusal zekâyı; dürtülerini frenleme, başkalarının duygularını gerektiği gibi anlayabilme, kararlılık azmi ve öz bilincin gelişmesi olarak anlatıyor.

Duygusal Zekâ kitabını satın almak için buraya tıklayın.

Savaşçı – Doğan Cüceloğlu

Savaşçı Kitap
Kişisel Gelişim Kitapları 12

Tanınmış yazar Doğan Cüceloğlu, en sevilen kitaplarından birisi olan Savaşçı isimli kitabında yetişkin çocuklar üzerinden olaylara yaklaşmaktadır. Kişisel gelişim kitaplarından birisi olan Savaşçı’da, psikolojik olarak yetişkin insan bedenen büyüdüğü halde duygular açısından çocuk kalan bireylerin yaşama bakışları ve yanlışları okuyuculara gösterilmektedir.

Kitapta bu tarz insanların devamlı olarak, ancak bir şeye odaklanıp onu elde edince mutlu olabildiği ama bu elde etme sağlanınca yine derin bir mutsuzluğa gömüldüğü gösterilmektedir. Bu nedenle bu durumdan kurtulmak için yapılan önerilerin hepsi Savaşçı kitabında yer almaktadır.

Savaşçı kitabını satın almak için buraya tıklayın.

Beden Dili – Joe Navarro

Beden Dili Kitap
Kişisel Gelişim Kitapları 13

Kişisel gelişim kitapları kategorisinde en çok satılan kitaplardan birisi de, eski FBI ajanı Joe Navarro’nun yazdığı Beden Dili isimli kitaptır. Emekli FBI ajanı olan Joe Navarro kitabında kariyeri boyunca edindiği deneyimlere bağlı olarak vücut dilinin ipuçlarını okuyucuları ile paylaşmaktadır.

Beden Dili kişisel gelişim kitabının içeriğinde; insanların çeşitli ruh hallerine bağlı olarak, farkında olmadan yaptıkları vücut hareketleri tanıtılmaktadır. İnsanların davranışları hakkında doğru gözlemlerden oluşan kitap, insan ilişkilerinde okuyucularına çok büyük faydalar sağlamaktadır.

Beden Dili kitabını satın almak için buraya tıklayın.

Aklını En İyi Şekilde Kullan – Tony Buzan

Aklını En İyi Şekilde Kullan Kitap
Kişisel Gelişim Kitapları 14

Aklını En İyi Şekilde Kullan kitabını yazan Tony Buzan, yazar olmasının yanı sıra, psikolog, şair ve eğitimci olarak da adını duyurmuştur. Ünlü psikoloğun kaleme aldığı kitapta, beynin işleyişi hakkında çok önemli bilgiler paylaşılmaktadır. Normal beyin kapasitesini gerektiği gibi kullanabilmek için ipuçlarının verildiği kitapta hafıza geliştirme, hızlı okuma ve hızlı düşünme gibi konular işlenmektedir.

Sahip olunan beynin en yararlı şekilde kullanılması hakkında yol gösterici olan Aklını En İyi Şekilde Kullan isimli kişisel gelişim kitabında, özel hafıza sistemlerinin çalıştırılması ve bunlar hakkında pek çok örnek de bulunmaktadır.

Aklını En İyi Şekilde Kullan kitabını satın almak için buraya tıklayın.

Ne Düşünüyorsun ?

Avatar of Çiğdem

Yazar Çiğdem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kişi Başı Milli Gelir

Kişi Başı Milli Gelir 2022

ukrayna ekonomisi

Ukrayna Ekonomisi Hakkında 2022