in , ,

MuhteşemMuhteşem DahiceDahice

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi

Merhabalar, bu ay yazımda çocuklarda mahremiyet eğitiminden bahsedeceğim. Önemli ve derin bir konu aslında, çünkü çocukluktan başlayıp ergenliğe kadar devam eden bir süreç. Mümkün olduğunca kısaca anlatmaya çalışacağım.

Mahremiyet eğitiminin önemi gün geçtikçe değer kazanmakta. Çocukların özel bölgelerini tanıması, kişisel sınırlarını bilmesi için ilk görev biz anne babalara düşüyor. Aslında mahremiyet eğitimi doğdukları andan itibaren onlar anlamasa bile bizler için başlıyor. Başkalarının yanında altını değiştirmeyerek, yabancıların sizden izinsiz ona dokunmasını istemeyerek bu işlemi başlatmış oluyorsunuz aslında.

Çocuk 2-3 yaşlarına geldiğinde ona özel bölgelerini göstererek, oraya anne-baba ve doktordan başka kimsenin dokunmaması gerektiğini, dokundukları anda çığlık atabileceklerini öğretmeniz gerekiyor. 2 yaşından itibaren oğluma bunun eğitimini vermeye başladım. Özel bölgelerini gösterip buraya dokunduklarında ne yapacaksın oğlum dediğimde bağırıyor, şimdiden öğrenmeye başladı. 3 yaşına geldiğinde daha da iyi anlayacak önemini.

Çocuklar, özellikle cinsel kimliklerini öğrendikleri yaşlarda evin içinde giyinmek istemeyeceklerdir. Ebeveynleri duşta iken onları izlemek isteyebilirler. Çocuğun evde çıplak dolaşmasına müsaade edilmemelidir.

Tabii ki mahremiyet eğitimi için sadece özel bölgeler değil; anne babanın odasına izinsiz girmemesi gerektiğini öğretmek de aslında bir mahremiyet eğitimidir. Bunun için de ona ayna olmamız gerekiyor. O odasında oynarken odasına girmek istediğimizde biz de  onun kapısına tıklayarak ve izin alarak girersek zamanla o da bizi taklit edecektir.

Çocuk 4 yaşına geldiğinde ben nereden geldim, nasıl oldum gibi özel sorular sorabilir. Karşılığında aaa çok ayıp, sakın böyle sorular sorma gibi azarlayıcı cevaplar vermek yerine daha makul cevaplar verilmelidir. O an ne cevap vereceğinizi bilmiyorsanız şu an sorduğun sorunun cevabını nasıl açıklayacağımı bilmiyorum, biraz araştırıp yarın cevaplayabilirim diyebilirsiniz.

Ergenlik dönemine geldiğinde kız çocukları anne, erkekler baba ile konuşabilmeli. Bu güveni onlarda oluşturmak önemli. Lütfen mahremiyet konusuna büyük önem verin ki, ileride büyüdüklerinde, ya da küçük yaşta başlarına bir iş geldiğinde ne yapacaklarını bilsinler.

Sevgili okurlar, önceki yazılarıma ulaşmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Ne Düşünüyorsun ?

20 Points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Hayatın İçinde Farkındalık ve Dikkat

Hayatın İçinde Farkındalık ve Dikkat

Kıymet Bilene

Kıymet Bilene