in

Su Diyeti Nedir?

Su Diyeti

Su diyeti, gün içerisinde su ve sıvı tüketmeyi öngören, bunların haricinde başka bir gıda alınmamasına dayanan bir diyettir. Yapılan araştırmalara göre soğuk su içildiğinde vücut ısısına ulaşması için ekstra bir kalori yaktığı görülmüştür. Su diyeti nedir, nasıl yapılır, faydaları ve zararları tüm yönleri ile bu yazımda.

Soğuk su içiminden sonra kilo verimi hızlanır. Bu teoriye göre soğuk suyun vücut ısısına denk gelebilmesi için ekstra kalori yakılmaktadır. Su tüketiminin yeterince yapılmasıyla birlikte böbrekler de düzgün çalışarak vücut sağlığı açısından olumlu katkıda bulunacaktır. Su tüketimi aynı zamanda eklemler ve dolayısıyla omurgayı korumak açısından da önemlidir. Kan basıncının düzenlenmesi ve dengelenmesine de yardımcı olmaktadır.

Suyun vücut açısından birçok önemi bulunmaktadır. En önemli amaçlarından birisi de vücudun su sıcaklığını dengelemek için kalori harcamasını sağlamaktır. Böylece daha fazla kalori yakılarak kilo verimi sağlanabilmektedir. Ayrıca daha az kalori alındığından dolayı, fazla kalori yakılarak kilo verme sağlanmış olmaktadır.Uuzmanlar, bu diyetin doktor kontrolü ile yapılmasını tavsiye etmektedir. Sadece su diyeti değil, diğer tüm diyetler ve vücudumuzu etkileyen bütün her şeyin doktor veya diyetisyen kontrolünde yapılması gerekmektedir.

Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Su diyeti, vücutta detoks etkisi yaratmaktadır. Günde en az 2 litre su içmek çok önemlidir. Su, aynı zamanda tokluk hissi vermektedir. Kan basıncının düşmemesi adına diğer tüketilen sıvılara da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sağlık uzmanları, diyetin sadece su tüketilmesiyle yapılmasının zararlı olacağını söylemektedir. Dolayısıyla sadece su tüketmek, yanında normal beslenmeyi kesmek su diyeti zararları arasındadır. Faydalı bir diyete çevirmek için mutlaka diyetin yanına besin değeri yüksek yiyeceklerin de etkilenmesi gerekmektedir.

Günlük olarak 2 litre su tüketimi, gün içerisine yayılarak yapılmalıdır. Su içmenin yanı sıra öğünlerinize aşağıdaki besinleri de ekleyebilirsiniz;

 • Elma suyu, papatya suyu, portakal suyu.
 • Çiğ lahana salatası,
 • Haşlanmış yumurta,
 • Çoban salatası,
 • Haşlanmış sebzeler.

Sadece su içerek diyet yapma girişiminde bulunmak, vücut sağlığı açısından çok zararlı olacaktır. Bu şekilde diyeti uygulamak su diyeti zararları başında gelir. Bunun yerine yukarıdaki besinleri de diyetinize ekleyebilirsiniz. Faydalı bir şekilde yapılması adına buna dikkat etmeniz gerekmektedir. Su diyeti faydaları, olsa da diyetisyen kontrolünde diyet yapmanızı tavsiye ederiz.

Su Diyeti Faydaları ve Zararları

Su diyeti zararları aşağıdaki gibidir ve dikkatli bir şekilde diyetin uygulanması gerekir.

 • Yaşam tarzına dönüştürülemez. Bu, metabolizmayı olumsuz yönde etkiler.
 • İyi bir diyet, yaşam boyu sürdürülebilir olandır. Bu tarz diyetler, yaşam boyu sürdürülemez olduğundan dolayı zararlıdır diyebiliriz.
 • Yağdan değil, sudan kaybettirir. Bu da kilo verme açısından istenen bir sonuç değildir.
 • Gün içerisinde bağışıklık sisteminiz bozulduğu için enerjiniz düşebilir.

Görüldüğü üzere sadece su içerek yapacağınız diyetin yukarıdaki gibi zararları bulunmaktadır. İkinci başlıkta değindiğimiz besinleri eklemeniz halinde su diyeti faydaları ortaya çıkabilecektir ve bu faydalar, aşağıdaki gibidir;

 • Su diyetinin fazla uzun süreli değil de 7 gün olacak şekilde yapılması, bu faydaların ortaya çıkmasına yardımcı olur.
 • Kalori almayacak şekilde yapacağınız bir diyet, günde 500 gram yağ yakılmasını sağlayabilir.
 • İnsülin hassasiyeti dengelenir.
 • Kan şekeri dengelenir.
 • Vücudun tamir mekanizması iyileşme gösterir.
 • Stres düzeyini azaltarak psikolojik anlamda da katkıda bulunur. Kan basıncını azaltarak vücudun yenilenmesini sağlar.
 • Kanser hücrelerinde azalma meydana gelir.
 • Yaşlanmayı yavaşlatır. Bilişsel gerilemeyi azaltır.
 • Kalp hastalığı riskini azaltır.

Su diyeti, belli riskler içermektedir. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır. İlk başta 2 gün, sonra 4 gün, daha sonra 7 gün şeklinde devam edebilirsiniz. Özellikle diyabet hastalığı olanlar, gut hastaları, yeme bozukluğu mevcut olanlar, çok dikkatli bir şekilde bu diyeti uygulamalıdır.

İlgili rahatsızlıklara sahip kişilerde su diyeti zararları daha çok ortaya çıkabilecektir. Bu nedenle doktor kontrolüyle ilgili diyetin yapılması, çok daha faydalı olacaktır. Su diyeti zararları

Doktor kontrolüne girmeden yapacağınız diyetlerin birçok olumsuz etkisi olabilir. Bu nedenle öncelikle bir diyetisyen ile görüşerek durumunuzu kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Tanı–teşhis gibi aşamalardan sonra eğer vücudunuz su diyeti için uygunsa, doktorunuz bunun için size gerekli bilgiyi sağlayacaktır. Aksi durumlarda olumsuz etkilerle beraber daha da ileri boyutta ölümcül olabilecektir.

Diyetisyen kontrolünde diyet yapmanızı her zaman önermekteyiz.

Diğer diyet yazılarım ise şöyle;

15 Günlük Ketojenik Diyet

İsveç Diyeti

Ne Düşünüyorsun ?

Avatar of AykutC

Yazar AykutC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Bipolar Bozukluk Kısaca

Bipolar Bozukluk Kısaca Nedir?

Beşiktaş'ta Gezilecek Yerler

Beşiktaş'ta Gezilecek 10 Yer