in , ,

MuhteşemMuhteşem DahiceDahice

Atmıyoruz Dönüştürüyoruz

Atmıyoruz Dönüştürüyoruz

Tekrardan merhabalar. Bu haftaki konumuz bir önceki haftadan söz verdiğim gibi el işi hobi değil “ZANAAT”tır diyoruz ve bu minvalde değerlendirmeler ile başlıyoruz.

Babaannem ömrünün büyük bir kısmını köyde geçirmiş bir kadındı. O kadar çok anlatılacak şeyler var ki! Ama konuya dönüyorum çocukluk çağlarımda köye gittiğimizde hatırladığım babaannemin kendi eskiyen elbiselerinden mutfak, tohum önlükleri ve dedemin yıpranmış pantolonları ile yaptığı lavabo önü paspasları.

Elbisenin etek kısmını belinden kesip ortadan ikiye ayırıp artan parçalardan kordon yaparak diktiği tohum önlükleri. Hatta birçok çeşitli kumaşlardan kırkyama tekniğini kullanarak yapılmış seccade, bulgur torbaları vs. Dedemin pantolonlarından bacak kısımlarını 6+6 yuvarlak parça kesip kenarlarını tığladıktan sonra çiçek formu vererek diktiği paspaslar (keşke o zamanlarda akıllı kameralı telefonlar olsaydı fotoğraflama çok güzel olurdu).

O kadar çok şey var ki anlatmak istediğim. Gelecek ayki yazımda eski kazaklar ile neler yaptıklarını sizlere fotoğraflarla anlatmak istiyorum. Kendinize ve çevrenizdeki objelere dikkatle bakın, mutlaka bir şeyler bulacaksınızdır. Bir sonraki buluşmaya kadar kendinize iyi bakın, sevgiyle kalın.

Bu konuya giriş niteliğinde olan bir önceki yazıma ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz, sevgiler.

EMİNE AYDIN ÇAM
Amigurumi Tasarımcısı & Eğitmeni

Ne Düşünüyorsun ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Mindfulness Nedir

Mindfulness Nedir?

Eski Zaman İnsanı

Eski Zaman İnsanı