in

Ücretli Öğretmen Maaşı 2019

b2ap3 large ucretli ogretmen maasi

Türkiye’de öğretmenliğin yan dalı haline gelen ücretli öğretmenlik, öğretmen atamalarının oldukça kısıtlı olması ile ortaya çıkmıştır. Günümüzde üniversite bitirip atanamayan çok sayıda öğretmen vardır. Üstelik öğretmen açığının fazla olduğu bu dönemde, devlet bütçesinden kaynaklı yeteri kadar alım yapılamıyor. Bu noktada da devreye ücretli öğretmenlik sistemi girer. Ücretli öğretmenlik yapan kişiler genelde özel okullarda ya da eğitim merkezlerinde görev yaparlar.

Ücretli öğretmenlik nedir?

Ücretli öğretmenlik, verdiği ders saati sayısına göre ücret alan öğretmenlerdir. Ayrıca kadrolu sayılmazlar. Kurumlar ile sözleşme imzalayarak anlaşırlar. Belirlenen saatler dışında ekstra olarak ders verilmesi durumunda ek ücret talep etme hakları vardır. Ücretli öğretmenler, devlet okullarında da görev yapabilirler.

Ücretli öğretmenlerin çalışma saatleri ne şekildedir?

Ücretli öğretmenlerin çalışma saatleri, ders verecekleri kuruma göre farklılık gösterebilir. Ayrıca öğretmenin mezuniyet durumuna göre de farklı şekillerde belirlenebilir. Ücretli öğretmen resmi görev sahibi ise haftada ortalama 8 ya da 10 saat ders verebilir. Ancak ücretli öğretmen resmi görev sahibi değil ise haftaya 30 ya da 40 saate kadar ders verebilir.

Ücretli öğretmen maaşları 2019 yılında nasıl şekillendi?

Ücretli öğretmenlerin maaşları hesaplanırken pek çok etmen göz önünde bulundurulur. Ve bu etmenler göre maaş oranı farklılık gösterebilir. Maaşı hesaplaması yapılırken dikkate alınması gereken etmenler şunlardır;

 • Ücrete tabii tutulacak vergi dilimi
 • MEB tarafından belirlenmiş kararlar ve çıkan yasalar
 • Evli ya da bekar olma durumu
 • Yaşanılan bölge ya da şehir
 • Çocuk olup olmaması (varsa çocuk sayısı)
 • Bulunulan takvim yılı ve bulunulan ay gibi çeşitli etmenlerden dolayı ücretli öğretmen maaşını net bir şekilde hesaplamak mümkün değildir.

Ayda ortalama 120 saat ders veren bir ücretli öğretmenin maaşı şu şekilde hesaplanır;

 • Bekar: 1.471,35 TL
 • Evli ve eşi çalışan: 1.471,35 TL
 • Evli, eşi çalışan ve bir çocuklu: 1.494,35 TL
 • Evli, eşi çalışan ve iki çocuklu: 1.516,35 TL
 • Evli, eşi çalışan ve üç çocuklu: 1.547,35 TL
 • Evli, eşi çalışan ve dört çocuklu: 1.554,35 TL
 • Evli ve eşi çalışmayan: 1.501,35 TL
 • Evli, eşi çalışmayan ve bir çocuklu: 1.524,35 TL
 • Evli, eşi çalışmayan ve iki çocuklu: 1.547,35 TL
 • Evli, eşi çalışmayan ve üç çocuklu: 1.554,35 TL

120 saat ve üzeri saatlerde çalışan ücretli öğretmen maaşları daha farklı şekildedir. Yukarıda belirtilen maaş tutarları kesin bilgi değildir. Ortalama değerle ile hesaplanır. Ücretli öğretmen maaşları, öğretmenin görev yaptığı kuruma göre de değişiklik gösterebilir.

Ücretli öğretmen maaşları nasıl hesaplanır?

Haftada 30 saat çalışan bekar bir ücretli öğretmenin maaş miktarı ortalama aşağıdaki gibi hesaplanır;

140 × 0,108766 = 15,20 TL (brüt hesaplama)

1,97 + 0,10 + 2,05 (kesinti miktarları) = 4,12 TL

15,23 – 4,12 = 11,11 TL

30 × 11,11 = 333,3 TL bir ücretli öğretmenin aldığı haftalık ücret miktarıdır. Bu rakama ilave asgari geçim indirimi de eklenmesi gerekir. Asgari geçim indirim tutarı da pek çok sebeplerden kaynaklı değişiklik gösterir.

Ücretli öğretmen maaşları, kadrolu öğretmen maaşlarından daha farklı tarihlerde yatar. Ortalama her ayın biri ve onu arasında yatırılır. Ayrıca ücretli öğretmenlerin sigorta primleri de kadrolu öğretmenlerin ki gibi yatmaz. Bu uygulama uzun yıllardır bu şekilde yapılır. Aylık olarak girilen ders saati 7.5’a bölünerek hesaplanır. Bölünmesi ile elde edilme rakam, kişiye ödenecek prim gün sayısıdır. Geriye kalan günler kişinin kendi isteğine bağlı olarak, kişi tarafından ödenebilir. Ama böyle bir zorunluluk yoktur.

Ne Düşünüyorsun ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

b2ap3 large cl8AaATSC0KLfJma WptBQ

Özcan Deniz yıllar sonra sahneye çıkıyor!

b2ap3 large kiztavlama

2019 Kız Tavlama Taktikleri